Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > festivaly

Lázně v Kuksu probudí po 330 letech tekutá světelná show v rámci festivalu Theatrum Kuks (24. srpna 2022)

Sponzorováno / 21.08.2022, Kuks
Letos uplynulo 330 let od vzniku lázní Kuks, které se staly na začátku 18. století kulturním centrem evropského významu a také základním stavebním kamenem Šporkova Kuksu. Připomenutí zrození lázní chystá na zahajovací večer 21. ročníku festival Theatrum Kuks.

Centrum obce kolem mostu přes Labe se ponoří do tmy a stane se svědkem unikátní „tekuté“ světelné show, která za tematické hudby symbolicky oživí srdce původního Kuksu.

Na začátku byla voda, konkrétně tři prameny vyvěrající ze země na břehu Labe. „Bez těchto léčivých pramenů by si hrabě Špork postavil letní rezidenci nejspíš někde jinde a lázeňští hosté by tu nikdy neslyšeli ani takt z italské opery, ani notu v podání Šporkovy kapely složené ze služebnictva,“ popisuje ředitelka festivalu Theatrum Kuks Kateřina Bohadlová, v čem spočívala důležitost vody a lázní. 

Těžko by zde dostal zakázku Braun a pískovec v Novém lese by nejspíš zůstal netknutý, případně odtěžený někam jinam. Sotva by jen tak na zelené louce postavil Alliprandi cokoli, proč by měl?“, dodává zakládající členka souboru Geisslers Hofcomoedianten, kteří se inspirovali právě umělci, jež tehdy tvořili v Kuksu a pro Kuks.

„Kukská krajina je magická, ale bez vody by se umělecky nerozvinula,“ připomíná Bohadlová s tím, že je nutné si připomínat i nehmotné Šporkovo dědictví, které se na rozdíl od Braunových soch předává složitěji. Vracet do Kuksu živé umění je také jedním z hlavních cílů organizátorů festivalu.

Symbolické probuzení kukských lázní se uskuteční ve středu 24. srpna večer v rámci zahájení festivalu Theatrum Kuks 2022, účastníci půjdou směrem od šapito vedle hospitálu společně k Labi, kde se uskuteční světelná show s reprodukovanou hudbou. Vstup je zdarma.

Program festivalu, jehož součástí je program pro děti i dospělé, a vybrané akce jsou i zdarma, najdete zde: https://theatrum-kuks.cz/

Úplnou novinkou je letos barokní hostina. Pokud s její chcete zúčastnit, je třeba si rezervovat místo do pondělí 22. srpna 2022. Cena je 500 Kč/osobu.

Zdroj: Theatrum-kuks.cz

 

Související články
Lázně v Kuksu - téma festivalu Theatrum Kuks 2022 (24. - 28. srpna 2022)
Barokní hostina bude! Výlet na festivalu Theatrum Kuks si užijí i chuťové buňky
Letos lázně, příště do nebes! Festival Theatrum Kuks 2022 navštívilo 1,5 tisíce návštěvníků
Vaše komentáře

Přečteno 710x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí