Vyhledej
Královédvorsko > Sport > atletika

Škvárové hřiště za stadionem se přestaví na tréninkové s umělým povrchem. Bohužel vrhačské atletické disciplíny tak přijdou o tréninkovou plochu!

Redakce / 22.07.2019, Dvůr Králové nad Labem
Ve sportovním areálu pod Hankovým domem bude přes prázdniny rušno. Sportovce na letních soustředěních však doplní i pracovníci královédvorské stavební firmy Pavel Bořek, kteří zde upraví stávající tréninkové hřiště se škvárovým povrchem na tréninkové hřiště s umělým povrchem. Stavební práce začnou během několika dní.

FOTOGALERIE - Škvárové hřiště za stadionem se přestaví na tréninkové s umělým povrchem. Bohužel vrhačské atletické disciplíny tak přijdou o tréninkovou plochu!

„Kromě změny povrchu dojde k dalším úpravám včetně odvodnění plochy a vybudování podkladních vrstev. Dále bude hřiště, určené pro celoroční provoz, opatřeno záchytnými sítěmi a bude na něm nainstalováno LED osvětlení,“ říká místostarosta Jan Helbich. Stavební práce potrvají do poloviny listopadu a město Dvůr Králové nad Labem za ně zaplatí zhruba 5,2 mil. Kč včetně DPH.

Je vrhačů málo?I zde pod článkem se objevil častý a trochu hloupý argument - kolik prý je vrhačů. Jednak i kdyby jich bylo jen 10, tak se na věci nic nemění. Článek byl o něčem jiném.

Důležité je ale napsat, že všechny děti, které začnou trénovat atletiku, tak do cca 12 let věku trénují VŠECHNY disciplíny, tedy se učí i vrhy. Tedy v TJ Dvůr Králové to je cca 50 dětí v přípravce a cca 15 specialistů a v TJ Sokol to je cca 70 - 80 dětí ve všestrannosti a dalších cca 50 - 60 v oddíle atletiky! (tato čísla upřesním - zaslal jsem dotazy)
A samozřejmě je stadion využíván i školami.

Projekt hřiště s umělým povrchem na tomto místě existuje již cca od roku 2007! A již v té době  atleti TJ a také atleti Sokola upozorňovali, že když se vyřeší problém fotbalistů, je třeba SOUBĚŽNĚ řešit i s tím nově vzniklý problém atletů (disk, koule, oštěp, kladivo). Znovu byl tento problém připomenut i před 2 lety, kdy se starý projekt oprášil a začal uvádět do realizace.
I přesto, že na to byl naprosto jednoznačně dostatek času, stejně se se problém nepodařilo vyřešit včas. A při tom vytvořit vrhačský sektor by jistě stálo násobně méně prostředků i času než postavit hřiště s umělým povrchem. 

V poslední době se v široké shodě členů sportovní komise pracuje s variantou, že se vrhačský sektor postaví na místě nevyužívaného hřiště volejbalového. Před pár dny se však objevil návrh vrhačský sektor přesunout do Podhartě. To však může vyhovovat jen několika málo jedincům specialistům. Pro běžnou běžnou atletickou základnu, která se zabývá všestranným rozvojem desítek dětí, je tato varianta logicky nepřijatelná, protože nelze s dětmi chodit na různé stadiony. A to nemluvíme o nevyřešených majetkových poměrech Podharťského stadionu.

Je smutné, že i když je řešení nalezeno, že se nepodařilo jej zrealizovat PŘED pokládáním umělého povrchu a musí se čekat na dokončení nyní započaté stavby. Atleti vrhači tak naprosto zbytečně přijdou o polovinu své sportovní tréninkové sezony. Doufáme, že ne i o tu další.

V původní tiskové zprávě města je ještě tento odstavec:
„Již dříve jsme avizovali, že chceme výrazněji investovat do sportovišť a rekonstrukce škvárového hřiště v areálu pod Hankovým domem vychází také ze schváleného Akčního plánu rozvoje sportu města Dvůr Králové nad Labem 2019–2020. Sportovní komise iniciovala aktualizaci původního projektu, který byl více než deset let starý, a v rozpočtu města se na rekonstrukci podařilo vyčlenit finanční prostředky,“ uvedl starosta Jan Jarolím a dodal: „Fotbalisté, s nimiž jsme o projektu také diskutovali, dosud neměli k dispozici hřiště, na kterém by se mohli přes zimu připravovat, a museli kvůli tomu jezdit do okolních obcí. To se konečně změní a letos v zimě již budou moci trénovat na novém hřišti s umělým povrchem. Využívat ho budou moci samozřejmě i další sportovní oddíly a chtěli bychom, aby bylo přístupné také veřejnosti.“

Ještě v letošním roce město Dvůr Králové nad Labem připravuje další investice do sportovišť, konkrétně do Tyršova koupaliště, kde by měla být zahájena přestavba stávajícího sociálního zařízení.

Jan Holan

ps: Juta se na hřišti s umělým povrchem nijak nepodílí. 

Související články
Dvorským fotbalistům schází umělý trávník říká v rozhovoru pro klubový web František Fejk
Tělo a jeho potenciál - seminář pro sportovce, rodiče a mládež (27. září 2019)
Dětské hřiště včetně workout prvků je novinkou v Libotově
Vaše komentáře
škvárové hřištěT.Malich, 30.07.2019 20:45, Reagovat
Je mi z toho všeho do breku.Pokud všichni ,co mají na starosti sportovní areály , kteří rozhodují o používání sportovišť a o stavu, se nad tímto problémem nepozastaví,tak výchova mládeže, vedení dětí ke sportu a celkově k pohybu bude čím dál tím horší.Musím souhlasit s názorem ,že ne jenom fotbalu ale i jiným oddílům ujel vlak.Kolem sportu a atletiky zvlášť se ve Dvoře věnuji přes 30 let.Posledních 10 let se věnuji trénování mladých atletů a z vlastní zkušenosti musím říct ,že příprava u nás a v jiných městech je sakra rozdíl.Tímto krokem ,zrušením vrhačského sektoru na škvárovém hřišti ,se to zhorší ještě víc.Přeci atletika není pouze o běhání na dráze ,to můžou i jiný oddíly.Vrhači jsou součástí atletiky .A že se jezdí trénovat(házet) mimo město ,co k tomu dodat.Atleti se na travnatou plochu dostanou pouze v pondělí a to ještě nesmí být po dešti.A že se toto nařízení netýká fotbalistů a ty na trávník můžou,to nechápeme.Kdo toto rozhoduje.I při těchto špatných podmínkách,jsme vychovali spoustu skvělých atletů,kteří přivezli do města medaile, jak z krajských přeborů a z mistrovství ČR.To je přeci velká reklama oddílu a města.A kdybychom měli stejný podmínky ,jako v jiným městech, to by se jinak trénovalo.
´t
Re: umělka, 25.07.2019 09:40, Reagovat
Pane Hampl, na vašem komentáři mě nejvíce mrzí to, že zmiňujete pouze divizní A tým. Především výrok: "Co je nejhorší, divizní A tým jezdi trénovat 15 let zimní přípravu do obcí v okolí Bydžova", z něhož je patrné, jakým směrem se fotbal ve Dvoře již delší dobu ubírá. To jest, hlavní je A tým. A co mládež? V porovnání s regionálními soupeři Trutnovem a Vrchlabím Dvoru dávno ujel vlak, tedy, co se týče vývoje a výchovy mládeže.Začíná to přivedením kvalitních mládežnických trenérů, konče úzkou spoluprací se školkami a školami. Ale to by bylo na delší diskuzi. Věřím, že mládež nyní lépe nasměruji pánové Ježek a Ružička, kteří tomu konečně dávají "správné obrátky" a moc jim fandím. A věřme, že až tato nová generace mladíků vyroste, bude velká část z nich členy A týmu a tím odpadne nutnost shánět takové množství "cizích" hráčů. Na to si ale budeme muset pár let počkat. Nejdůležitější ale je, aby páni podnikatelé odhodili své ego a místo chvástání v novinách, kolik ročně dávají do sportu v jednom případě a dělání "naschválů" v případě druhém, našli společnou řeč a uvědomili si, že v současné době se sport dělá hlavně pro děti a mládež a nikoliv pro své zviditelnění! A podle toho by se měli i začít chovat a jednat. Věřím, že přesně tohle by dokázalo pomoci k rozvoji všech sportů ve městě a všem místním klubům by poskytlo potřebné zázemí. Snad se toho někdy dočkáme.
umělka, 23.07.2019 20:27, Reagovat
Po přečtení tohoto článku si dovoluji přidat své soukromé stanovisko . Jsem součástí fotbalového oddílu po celou dobu, kdy fobalisti hrají 15 let divizi.
Fotbal měl na svoji činnost 2 stadiony, Podharť a hlavní hřište . V současné době,kdy Podhart získala Juta, má cely oddíl jen jedno hřiště. Co je nejhorší, divizní A tým jezdi trénovat 15 let zimní připravu do obcí v okolí Bydžova, které při počtu obyvatel cca 1000 mají fotbalovou umělku. Celý fotbalový oddíl očekával ,že Juta při získání Podharti uplatní svůj výrobek a postaví hřiště s umělou trávou. To se však do dnešního dne nestalo a eskaluje to v názorech, zda vrhači nebo fotbalisti a to se mě jeví jako velmi neštastné, zvlaště když si uvědomíme, že ve městě je další plocha dříve používaná sportovci, a to u Alešovky. I toto hřiště ovšem získala pro sebe Juta. Z toho je zřejmé, že ploch k trénování je více, ale nemůžou je oddíly využívat. Hřiště v Podharti tím zeje prázdnotou, protože pro sportování se musi počítat s údržbou a sečením trávníku, ale to Technické služby, které se starají o sportoviště města, nemohou dělat bez smlouvy s majitelem. Dle zákonů nemůže nikdo udržovat a opravovat majetek někoho jiného. Je otázka, z jakých důvodů ovládla většinu sportovišt ve městě Juta. Bohužel toto sportovci nemůžou ovlivnit. Doufám, že vedení města a Juta najdou nějaké společné řešení této patové situace. Souhlasím s názorem, že je zbytečné se mezi sportovci handrkovat o to, kdo bude mít trochu lepší tréninkové podmínky. Všechny oddíly je bohužel v našem městě mají špatné.
Atletika, 22.07.2019 21:30, Reagovat
Mrzí mě, že se tímto kompletně zabije rozvoj budoucích vrhačů ve Dvoře (Kromě vrhu koulí). Už jen klec byla vtipem, zachytila by minimum hodů, byla tam jen pro okrasu. Sám jsem rád, že mi bylo umožněno tam trénovat před pár lety, bohatě to stačilo aspoň na mistrovství Republiky. A argument o minimu vrhačů můžete hned zavrhnout. Kde je nějaká sportovní rozmanitost pro náctileté? Míčkem budou házet tak do 10 - 12 let, a pak buď vrh koulí, nebo zbytek disciplín na dráze (počítám i technické). Nebo můžete jít hrát fotbal, jako by ho nebylo dost :) Samotná atletika pro starší ve Dvoře je u skonu, a hrozně mě to mrzí. Snad vám hřiště bude sloužit a LED světla vám nepoškodí podnapilá omladina :)
HŘIŠTĚ, 22.07.2019 17:38, Reagovat
Je moc dobře že se konečně pro fotbal něco dělá 15let hrají divizi a nemají možnost trénování a kolik je zde vrhaču kteří plochu potřebují? Zbytečně děláte zlou krev mezi sportovními oddíly.
Není to pravdajh, 22.07.2019 18:12, Reagovat
To přeci není pravda, Jen jsem upozornil na nekoncepčnost v plánování. Vrhačský sektor mohl být snadno a levně připraven PŘED stavbou hřiště. A přesto se to nestalo.
:-( Za to přeci nemohou fotbalisti.

Přečteno 2614x
 
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.
04.04.2024 - Výluka traťové koleje je hlášena v úseku Jaroměř - Starkoč - Červený Kostelec ve dnech 12. dubna - 11. května 2024.
01.03.2024 - Kvůli zbořenému mostku je uzavřená silnice 3008 mezi obcemi Úhlejov a Třebihošt. Uzavírka bude z důvodu opravy trvat minimálně do 15. dubna 2024.

Volná pracovní místa

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)

Pečovatel/ka (Pečovatelská služba)


Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
5.04.2024 - 26.05.2024
výstava: DANCE ALL NIGHT
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
26.05.2024 19:00 - 26.05.2024 20:45
Kino - Franta mimozemšťan