Vyhledej
Královédvorsko > Podnikání

Je to poslední šance postavit továrnu Karsit ve Dvoře Králové nad Labem, říká Jan Kříž o aktuálně vydaném stavebním povolení

Redakce / 5.05.2020, Královédvorsko
V úterý 5. května 2020 vydal stavení úřad v Trutnově stavební povolení pro stavbu továrny Karsit ve Dvoře Králové nad Labem. Zeptali jsme se ředitele Jana Kříže, co to pro firmu znamená a jaké budou následovat kroky.

FOTOGALERIE - Je to poslední šance postavit továrnu Karsit ve Dvoře Králové nad Labem, říká Jan Kříž o aktuálně vydaném stavebním povolení

Proč jste dostali stavební povolení z Trutnova, když se má stavět ve Dvoře Králové? 
Předchozí stavební řízení byla napadena ohledně "podjatosti" a nadřízené orgány tak stavební řízení přesunuly právě do Trutnova.

Očekávali jste vyjádření právě v tomto termínu?
Ano, udělali jsme mnoho práce proto, aby to dopadlo, a dá se říct, že posledních 14 dní jsme trutnovskou úřední desku sledovali velmi intenzivně, poslední dny snad každou hodinu :-)

Proč je to povolení tak důležité a pospíchá?
Je to defacto poslední šance vybudovat ve Dvoře Králové továrnu v původní plánované podobě. Stroje a technologie, které nyní čekají ve skladech v Dubenci, je potřeba využívat, pracovat s nimi. A ano, už pro ně hledáme jiné využití. Jiná místa, kam by se mohly umístit.

Jaké tedy budou nyní následovat kroky?
I my si budeme muset dnes vydané povolení řádně prostudovat. Je to 112 stran. No a také začaly běžet úřední termíny. Nejdříve 15 dní pro zveřejnění a následně 15 dní na případná odvolání. Nyní tedy musíme počkat do 6. června a pak se buď začne stavět, nebo se zintenzivní naše hledání alternativního umístění technologií.

Na další odvolání už nejste ochotni čekat?
Řešení dalších odvolání může trvat dalších minimálně půl roku, ale taky roky 3. A to už si firma nemůže dovolit čekat. Od roku 2021 jsou přesně na tyto stroje zakázky - zatím cca 100 000 dílů za rok. To už nemůže dělat jiný náš stávající závod.

Vyšli jste v nynějším stavební řízení vstříc námitkám těch, kdo se proti stavbě odvolali? Upravil se projekt?
Celková koncepce a urbanistické řešení zůstalo tak, jak bylo od počátku plánováno. Změnily se jen drobnosti. Do projektu však přibyla celá řada posudků na konkrétní věci, jichž se odvolání týkala. Jsou zde tedy posudky na případnou ztrátu podzemní vody, na hluk, na vibrace technologického procesu a další. Ve všem projekt obstál.

Kolikáté to je řízení a mají ještě nějaká následovat?
Tomuto řízení předcházelo 6 řízení na dílčí věci, toto je sedmé a nejdůležitější. Pokud 6. června nabude právní moci, můžeme připravit terén a začít stavět

Očekáváte, že se to podaří, nebo čekáte odvolání?
Zcela upřímně si myslíme, že nějaká odvolání asi přijdou, ale samozřejmě si přejeme, aby se to nestalo. Vše by se ulehčilo: přestali bychom se zabývat alternativními řešeními a naplno se vrhli do realizace stavby.

Co by bylo s areálem, kdybyste zakoupené technologie vrátili, prodali či využili jinde?
Stále to budou pozemky Karsitu a patrně by zde časem vyrostlo něco jiného - nejspíše skladové haly, či jiná výroba. Je to průmyslová zóna a pokud si někdo myslí, že zastavením jedné továrny se to změní, tak nezmění.

Nemohu se nezeptat - jak se projevil v Karsitu koronavirus?
I v našich továrnách to bohužel znamenalo velká omezení a ránu do příjmů. Naštěstí nemáme jen výrobu nových dílů, ale pracujeme i na náhradních dílech, a tak jsme nemuseli provoz zastavit úplně. Dva týdny jsme jeli na "poloprovoz", kdy se vyráběly právě náhradní díly a ty nové stály. I tak jsme ale nemuseli nikoho propustit, a to je nejdůležitější.

Děkuji za rozhovor

Jan Holan

Jeden ze strojů, které mají být ve Dvoře Králové, se instaloval v Jaroměři. Podívejte se na video:

Související články
Karsit mění plány. Ve Dvoře nebude lakovna, ta se rozšíří a zmodernizuje v Jaroměři
Stavba továrny KARSIT byla ve středu 21. března slavnostně zahájena
Nikdo nic proti stavbě továrny Karsitu nemá, ale nestaví se - PROČ?
Neznámý pachatel poničil kabel elektřiny v průmyslové zóně Karsitu
Karsit dál bojuje o továrnu ve Dvoře Králové! Přečtěte si kompletní vyjádření majitele firmy pana Františka Řípy
Dnes firma KARSIT představí návrhy využití území na novou čtvrť ve Dvoře Králové nad Labem - potřebujeme ji?
Vaše komentáře

Přečteno 5364x
 
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.
04.04.2024 - Výluka traťové koleje je hlášena v úseku Jaroměř - Starkoč - Červený Kostelec ve dnech 12. dubna - 11. května 2024.
01.03.2024 - Kvůli zbořenému mostku je uzavřená silnice 3008 mezi obcemi Úhlejov a Třebihošt. Uzavírka bude z důvodu opravy trvat minimálně do 15. dubna 2024.

Volná pracovní místa

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)

Pečovatel/ka (Pečovatelská služba)


Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
5.04.2024 - 26.05.2024
výstava: DANCE ALL NIGHT
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
26.05.2024 19:00 - 26.05.2024 20:45
Kino - Franta mimozemšťan