Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > festivaly

Nebeské baroko v Kuksu: přijede nejlepší český mim Vizváry, budou akrobatky, andělské hlasy, barokní bublatorium

Program THEATRUM KUKS 2023: do Kuksu letos přiletí andělé

Redakce / 17.08.2023, Kuks
Do andělských výšin je laděn program 22. ročníku multižánrového festivalu THEATRUM KUKS, který nabídne od 23. do 27. srpna pestrou směs divadla, vážné hudby, opery, tance či loutkových představení pro děti, ale také třeba rezidenci tří ikon české fermentační scény nebo výlet storytellingovým autobusem po podkrkonošských vršcích.

FOTOGALERIE - Theatrum Kuks program 2023


"Nebojte se mířit vysoko a poleťte s námi. Protože i když náhodou zabloudíme, skončíme ve hvězdách."

Dvaadvacátý ročník festivalu tradičně přinese směs nejrůznějších žánrů i tvůrčích přístupů: nabízí se tak opět možnost prožít  pět dní naplněných barokním a barokem inspirovaným uměním v kouzelném prostředí Kuksu a okolí, kam k místním andělům, kamenným i loutkovým, přiletí hrající, tančící či zpívající andělé z celé republiky.

Program 

Ensemble Damian představí první česky zpívanou operu O původu Jaroměřic s nově dokomponovaným ztraceným třetím dějstvím.

Andělskou linii budou držet pěvkyně Simona Balko a Tereza Bortlová či vycházející hvězda mezi mladými českými kontratenoristy Vojtěch Pelka

Dvě významné cembalistky Giedrė Lukšaitė-Mrázková a Petra Žďárská vedle Bachových skladeb divákům znovuobjeví tvorbu českého učitele J. A. Štěpána. 

Na cestu ze Španělska do Latinské Ameriky, kde barokní duchovní písně zněly i v jazyce místních indiánů, vezmou diváky dva spolupracující soubory Castello in Aria a OctOpus Vocalis.

V Kuksu zrození Geisslers Hofcomoedianten přivezou svou divadelní novinku Simply Simplicius či nověbarokní muzikál Pudl a Pudr

„Diváky ale čekají i náš nejlepší mim Radim Vizváry, akrobatky z Holektivu, pohádky, především loutkové, andělská show s tanečníky či operní pěvkyní na slavnostním zahájení v nádherných kulisách večerního hospitálu, Jirka Jelínek a Divadlo DNO v Kavárně mezi životem a smrtí, akvarelové skicování a samozřejmě výlet do okolí - tentokrát storytellingovým autobusem,“ říká Kateřina Bohadlová, ředitelka festivalu.

Čtvrteční výlet zmíněným autobusem zavede účastníky na Zvičinu, kde se budou moci svěřit se svými příběhy hlasům z projektu Řekni mi, či na koupaliště Dachova u Hořic. Citlivě zrestaurovanou prvorepublikovou dřevěnou plovárnu přímo z vody rozezvučí lesní rohy: hornový ansámbl Za rohem provede posluchače i návštěvníky na cestě z baroka až do swingu. V lomu u Svatojánských lázní u Miletína se odehraje Kytice vol. 2, putování s vášnivým vypravěčem příběhů Justýnem Svobodou pak završí podvečerní piknik na mezi v Chotěborkách v režii finalisty MasterChefa Jakuba Borovanského s doprovodem nejen ukrajinského folkloru souboru Milánosz.

Doprovodný program

Unikátním projektem je také festivalová rezidence Zkvas Kuks! tří nadšených propagátorek fermentace v Česku. Magda Jotes (Fermentujeme), Lenka Kubelová (Velké kvašení) a Zuzana Ouhrabková (Zkvašeno) návštěvníkům ve svém „barokním bublatoriu“ předvedou a dají ochutnat, co všechno se dá v Kuksu sesbírat a využít, ve sklepeních hospitálu už také kvasí ocet či oxymel z místních bylinek - nápoj, který si míchali již staří Římané.

Nebude chybět ani Kavárna mezi životem a smrtí, zážitek Theatrum Mundi Kuks či výstavě Mlha/Hmla v galerii Tělocvičně.

Vstupenky

Vstupenky na 22. ročník festivalu zakoupíte v síti smsticket.cz, kde si můžete pořídit i výhodný festival pas, díky kterému vám neunikne vůbec nic. A pokud nás chcete víc podpořit, můžete zvolit variantu Mecenášský festival pas!

Část programu je zdarma nebo s dobrovolným vstupným. Vstupenky můžete zakoupit v průběhu festivalu na místě ve festivalovém infocentru na nádvoří hospitalu a zhruba půl hodiny před začátkem programu v místě konání.

Kategorie vstupenek: Plné vstupné (dospělí) / snížené vstupné (studenti 15 – 26 let, důchodci 65+, děti 4 – 15 let a TP, ZTP a ZTP/P). Děti do tří let (včetně) zdarma.

 


O pořadateli

Organizátorem festivalu je Theatrum Kuks, z. s., který navazuje na tradici Kuksu jako hudebního, divadelního a uměleckého centra evropského významu s cílem vrátit do kulturní památky Kuks živé umění. 

Od roku 2020 provozuje Galerii loutek s unikátní sbírkou 50 marionet Jiřího Nachlingera inspirovaných Braunovými sochami. Během Letní loutkové sezony uvádí loutková představení hostujících umělců. Poskytuje rezidence a nabízí umělecké workshopy. Svými aktivitami stimuluje mezioborová setkávání a iniciuje zájem o baroko s přesahy do současného umění.

Theatrum Kuks je unikátní svým programem s vazbou na lokální kulturní dějiny, které připomíná a rozvíjí prostřednictvím uměleckých projektů (festival, výstavy, loutkářství) i zasazením do krajiny Kuksu. Veškeré aktivity soustředěné do letní sezony obohacují potenciál malé obce Kuks s velkým kulturním dědictvím evropského formátu. Zábavnou a zážitkovou formou popularizují baroko jako součást našeho běžného života a inspirují k vlastní kreativitě.

Theatrum Kuks je členem platformy #novebaroko a networku Nová síť.

Související články
Theatrum Kuks myslí i na děti, vemte je na festival s sebou!
Kuks v roce 2023 opět ožil novým barokem: diváky oslnil mim Vizváry i národopisný soubor Kohoutek
Vaše komentáře

Přečteno 252x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí