Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > festivaly

Kuks v roce 2023 opět ožil novým barokem: diváky oslnil mim Vizváry i národopisný soubor Kohoutek

Redakce, Inzerce / 31.08.2023, Dvůr Králové nad Labem
Pět dnů, více než 40 téměř vyprodaných představení a akcí a přes 3000 návštěvníků je výsledkem práce a nadšení organizátorů letošního ročníku multižánrového festivalu Theatrum Kuks, který se konal v Kuksu i blízké okolí na konci srpna.

FOTOGALERIE - Theatrum Kuks 2023: ovace pro Vizváryho, roztančený hospitál či opera mezi sochami


„Máme ohromnou radost, že tolik lidí baví naše snaha vracet do kulturní památky Kuks živé umění,“ říká ředitelka festivalu Kateřina Bohadlová. 

Zahajovací večer, který navštívil i ministr kultury Martin Baxa, nadchl divadelním představením Geisslers Hofcomoedianten Simply Simplicius a magickou show Prach všehomíra. Režisérka a choreografka Kamila Mottlová připravila návštěvníkům dechberoucí podívanou na schodišti hospitálu, při níž tanečníci splynuli s kukským geniem loci za doprovodu atmosférického zpěvu operní divy Bronislavy Smržové.
Ovace vestoje si za své Sólo vysloužil Radim Vizváry, lapidárium hospitálu s Braunovými sochami Ctností a Neřestí úchvatně rozezněl talentovaný kontratenorista Vojtěch Pelka či Ensemble Damian s jedinečnou operou O původu Jaroměřic. 

Celé kukské údolí roztančil a rozezpíval národopisný soubor Kohoutek, který přímo pro festival secvičil lidové barokní kalendárium. Od masopustu u kukských pramenů se tak prošlo celým rokem například se senosečí v bylinkové zahradě či posvícenským veselím na nádvoří, při kterém diváci nejen dostávali koláče a čepované pivo, ale někteří si vyzkoušeli i polku.

Téměř šedesát diváků se vydalo na celodenní festivalový výlet „storytellingovým“ autobusem, při němž objevovali a s dalšími příchozími a umělci oživovali známá i méně známá místa v širším okolí Kuksu. Naopak kousek pod hospitálem vznikla improvizovaná scéna, kde především dětské diváky bavilo Divadlo DNO nebo kapela BomBarďák

Celou dobu festivalu to v Kuksu kvasilo nejen uměním. Tři známé propagátorky fermentace Magda Jotes (Fermentujeme), Lenka Kubelová (Velké kvašení) a Zuzana Ouhrabková (Zkvašeno) vytvořily „barokní bublatorium“, kde nechaly kvasit nejen místní ovoce, ale třeba i natě pampelišek nebo šišky, jež mohli návštěvníci postupně ochutnávat, stejně jako oxymel z devatera bylin, který zpracovávaly acetobactery ve sklepě hospitálu. 

„Theatrum Kuks není akademický, je to prostor pro všechny. Místo, kde se setkávají amatéři i profesionálové z různých oborů, lidé, kteří by se možná jinak nepotkali a navzájem se mohou obohatit,“ popisuje Kateřina Bohadlová jedinečnou atmosféru festivalu, z něhož se postupně stala jedna z nejvýznamnějších kulturních akcí v Královehradeckém kraji. 

Každoročně se také rozšiřuje okruh stálých návštěvníků festivalu. „Letos jsme vyprodali 25 celofestivalových pasů, zároveň se nám daří téměř maximálně zaplňovat kapacitu vnitřních prostor hospitálu, divadelního šapita či Comoedien Hausu, v němž sídlí naše Galerie loutek,“ dodává ředitelka.

Třiadvacetiletý ročník festivalu Theatrum Kuks proběhne tradičně ke konci prázdnin od 21. do 25. srpna 2024.

O pořadateli
Organizátorem festivalu je Theatrum Kuks, z. s., který navazuje na tradici Kuksu jako hudebního, divadelního a uměleckého centra evropského významu s cílem vrátit do kulturní památky Kuks živé umění. Od roku 2020 provozuje Galerii loutek s unikátní sbírkou 50 marionet Jiřího Nachlingera inspirovaných Braunovými sochami. Během Letní loutkové sezony uvádí loutková představení hostujících umělců. Poskytuje rezidence a nabízí umělecké workshopy. Svými aktivitami stimuluje mezioborová setkávání a iniciuje zájem o baroko s přesahy do současného umění.
Theatrum Kuks je unikátní svým programem s vazbou na lokální kulturní dějiny, které připomíná a rozvíjí prostřednictvím uměleckých projektů (festival, výstavy, loutkářství) i zasazením do krajiny Kuksu. Veškeré aktivity soustředěné do letní sezony obohacují potenciál malé obce Kuks s velkým kulturním dědictvím evropského formátu. Zábavnou a zážitkovou formou popularizují baroko jako součást našeho běžného života a inspirují k vlastní kreativitě.
Theatrum Kuks je členem platformy #novebaroko a networku Nová síť.

Zdroj: Theatrum Kuks, z.s.

Související články
V Galerii loutek v Kuksu se hrají nedělní pohádky
Tradiční festival nabízí netradiční výlet: storytellingový autobus do nebes (čtvrtek 24. srpna)
Festival Theatrum Kuks začal fermentací: Barokní bublatorium s ochutnávkou bude v poustevně
Nebeské baroko v Kuksu: přijede nejlepší český mim Vizváry, budou akrobatky, andělské hlasy, barokní bublatorium
Autobus s vypravěčem brázdil Královédvorsko, k plavání hrál hornový ansámbl, v lomu se odehrál příběh Kytice
Vaše komentáře

Přečteno 247x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí