Vyhledej
SPOŠ Dvůr Králové n. L. > Vzdělávání > střední školy

Žáci SŠIS "informatici" jsou prostě skvělí

Redakce / 27.03.2019, Dvůr Králové nad Labem, ssis.kralovedvorsko.cz
Hackathon 2019 - první ročník soutěže k vývoji webových aplikací Nad otevřenými daty Královéhradeckého kraje se uskutečnil 21. 3. 2019 v době od 8:00 do 20:00 hod. Celá akce byla pořádána v budově Univerzity Hradec Králové, a to konkrétně v budově Fakulty informatiky a managmentu. Celkově mohli studenti za své aplikace vyhrát 35 000 Kč.
 

FOTOGALERIE - Žáci SŠIS "informatici" jsou prostě skvělí

Naši žáci z prvního, druhého a třetího ročníku se zúčastnili této soutěže, která je určená pro 40 mladých programátorů středních škol našeho kraje. 
Martin Guzan, Štěpán Suchánek, Tomáš Houžvička z 1. ročníku a Tomáš Batelka z 2. ročníku složili společně první tým reprezentující naši školu. 
Druhý tým byl sloužen z žáků 3. ročníku, a to Rostislava Ruzse a Ondřeje Langra. Oba týmy měly za úkol využít otevřených dat pro Královéhradecký kraj a naprogramovat aplikaci, která bude sloužit pro veřejnost. První tým se rozhodl vytvořit aplikaci, která bude určena pro občany, kteří mají problém najít v okolí zubaře. Tým třeťáků si dal za úkol vyvinout takovou aplikaci, která pomůže v autobusové dopravě po celém kraji.
Konkurence byla skutečně vysoká a naše týmy se bohužel nedokázaly umístit na prvních příčkách. Přesto uměly najít jedinečné řešení ke svým aplikacím, to nebylo použito ani výherci. Je na místě říct, že tato řešení se žáci naučili v předchozích týdnech s našimi odborníky v přípravě před soutěží, a proto jim patří náš dík. 
Velkou pochvalu si zaslouží Tomáš Houžvička z 1. ročníku oboru Kybernetická bezpečnost, který jako jediný z členů ze všech týmů věnoval velkou pozornost zabezpečení webových stránek a odprezentoval řešení pro odbornou porotu. Ondřej Langr z 3. ročníku dokázal za 6 hodin nejen ukázat obrovskou škálu dovedností ve všech použitých technologiích, ale také využít flexibilní řešení, které bylo na celé akci taktéž jedinečné. Všem klukům tímto chceme poděkovat za jejich účast a reprezentaci.

Odnesli jsme si mnoho zkušeností a je nám už teď jasné, že příští rok budeme připraveni znovu zabojovat.

Ing. Monika Štodtová, SŠIS
 

Výsledky Hackathonu

Prvního ročníku Hackathon Královéhradeckého kraje 2019 se zúčastnilo 13 týmů z celkem 8 středních škol Královéhradeckého kraje. Jejich úkolem bylo vytvořit webovou aplikaci, která využívá data zveřejněná na webových stránkách kraje.

Nejlépe si s úkolem poradil tým ze Střední průmyslové školy elektrotechniky a informačních technologií v Dobrušce. Vytvořil aplikaci mediFinder, pomocí které si uživatel může najít praktického lékaře či zubaře pomocí klíčových slov a dalších specifikací. Uživatel si také může vytvořit vlastní seznam doktorů a zubařů a mít tak všechny informace na jednom místě.

Jako druhou nejlepší vyhodnotila odborná porota práci žáků Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy z Jičína, kteří se zaměřili na aplikaci sloužící pro rychlé přivolání pomoci s názvem AIZA – Aplikace integrované záchrany. Aplikace zobrazuje všechny výjezdové stanice IZS a na základě aktuální polohy uživatele je schopna najít nejbližší vybranou stanici a vypočítat k ní trasu. Vedle toho AIZA obsahuje tabulky se všemi potřebnými údaji k výjezdovým centrům, ve které lze vyhledávat. Jako bonus je v aplikaci přehled novinek v Královéhradeckém kraji.

Na bronzové příčce se umístili mladí programátoři Střední školy zemědělské a potravinářské Klatovy se svou aplikací Emergency, která zpracovává data o lékařských a zubařských pohotovostech v regionu. V aplikaci si uživatel může nastavit svou polohu a zvolit, zda hledá dětského lékaře nebo lékaře pro dospělé. Poté, co si lékaře nebo stomatologa vybere, ukáže se mu telefonní kontakt, otevírací hodiny ordinace a aplikace nabídne možnost navigace na dané místo.

 Soutěže se zúčastnily týmy ze středních škol:

  • Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín
  • Střední průmyslová škola, Trutnov
  • Střední škola a vyšší odborná škola aplikované kybernetiky s.r.o., Hradec Králové
  • Střední průmyslová škola elektrotechniky a informačních technologií, Dobruška
  • Gymnázium J. K. Tyla, Hradec Králové
  • DELTA – střední škola informatiky a ekonomie, s.r.o. Pardubice
  • Střední škola informatiky a služeb, Dvůr Králové nad Labem
  • Střední škola zemědělská a potravinářská, Klatovy

 Výsledky včetně prezentací vítězných prací naleznete zde: http://www.hackathon-khk.cz/cz/kraj-volene-organy/hackathon/aplikace-302467/

Akce se konala pod záštitou náměstka ministra vnitra Jaroslava Strouhala a náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Martiny Berdychové. Spolupořadatelem byla Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové, hlavním partnerem hackathonu byla firma Unicorn a partnerem firma Ders.

Zdroj: Královéhradecký kraj
Další články SPOŠ Dvůr Králové nad Labem

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 919x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět