Vyhledej
SPOŠ Dvůr Králové n. L. > Vzdělávání > střední školy

O nový obor na bývalé Obchodní škole ve Dvoře Králové je velký zájem

Redakce / 7.02.2020, Dvůr Králové nad Labem, ssis.kralovedvorsko.cz
Je to téměř 110 let, co byla ve Dvoře Králové slavnostně otevřená Obchodní škola. Dodnes je na fasádě této významné městské budovy na nábřeží J. Wolkera ponechaný tento název, ačkoliv se zde dnes již žáci vzdělávají v jiných oborech. O novinkách na této budově aktuálně největší střední školy ve městě jsem si povídala s Mgr. Jiřím Nálevkou, zástupcem ředitele.
 

FOTOGALERIE - SŠIS budova H v roce 2020

Jaký byl vývoj výuky jednotlivých oborů na této budově?

Prvním impulzem pro založení školy byl nedostatek obchodně vzdělaných lidí, kteří by pomohli tehdy rozvíjejícímu se textilnímu průmyslu ve městě. V 70. letech zde vyvstala potřeba dalších oborů, například kovoobráběčů pro tehdejší Strojtex. Vše se dále podřizovalo potřebám textilního průmyslu. To skončilo na začátku 90. let, kdy zde krátce fungovala rodinná škola. Na to navázala podnikatelská škola, vyučoval se zde marketing a management, a tak trochu jsme se tehdy vrátili k té původní obchodce. V roce 1998 se otevřel první ročník oboru hotelnictví a cestovní ruch, byli jsme tehdy vůbec první s tímto oborem v Královéhradeckém kraji. 

To už patřila tato budova pod SŠIS?

Optimalizace proběhla až v roce 2007, kdy se zároveň otevřely dvě třídy v prvním ročníku: jedna specializovaná na cestovní ruch a druhá na hotelnictví. Do té doby jsme byli samostatnou školou. V roce 2011 zde maturovali první absolventi oboru cestovní ruch, kteří měli spolu s žáky oboru hotelnictví od roku 2009 možnost si teoretické znalosti vyzkoušet v nové, profesionálně vybavené kuchyni a restauraci, které se vybudovaly v objektu ubytovny přes řeku. Od roku 2018 postupně obor hotelnictví nahrazuje obor bezpečnostně právní činnost, cestovní ruch zůstává.

V současné době zde vyučuje tedy 3 obory?

Ano, v roce 2021 odmaturují poslední žáci oboru hotelnictví. Bude nám tu chybět, byl nejvíce v regionu vidět díky praxi, kterou žáci absolvovali na vybraných akcích, ale tento obor je nyní již na více školách a v posledních letech se již špatně obsazoval. Je to důsledek i horší dopravní dostupnosti z ostatních provinčních měst v kraji, například z Náchoda, kdy logistika je směřována spíše na Hradec Králové. Od roku 2021 zde budou žáci studovat opět jen 2 obory - cestovní ruch a bezpečnostně právní činnost.

Je o tento nový obor - bezpečnostně právní - zájem?

Ano, je velký. Minulý rok počet podaných přihlášek trojnásobně převýšil naši kapacitu, aktuálně máme 30 žáků v ročníku. Překvapil nás zejména zájem mladých dívek.

Je nutné pro nový obor rekonstruovat nebo budovat ve vaší budově nové učebny?

Naším úkolem je nyní vybudovat odborné učebny kriminalistiky, která se vyučuje od 3. ročníku. Ty vzniknou v prostorách naší současné knihovny. Postupně budeme dokupovat potřebné vybavení, tento týden jsme otevírali krabice s figurínami, které jsou potřebné pro výuku zmíněné kriminalistiky. Jinak v rámci školy spolupracujeme s vedlejší budovou oboru tak, aby naši absolventi měli povědomí o kybernetické bezpečnosti a základech práce v laboratoři. Využíváme tak nedávných investic do vedlejších budov.

Kde najdou absolventi nového oboru uplatnění?

Orientujeme se na integrovaný záchranný systém a záchranné složky, využití tak budou mít u justiční stráže, celníků, vězeňské služby, mediační a probační služby a Policie ČR. Pokud se například přihlásí na práci u policie, čeká je již jen zkrácená základní policejní příprava, tedy místo 1 roku jen půl roku: část potřebného vzdělání získají již u nás. Zároveň mají možnost pracovat ve státní správě například u přestupkové komise. Samozřejmě se nabízí i pokračování i ve studiích: na právech nebo vybraném bakalářském studiu. Absolventi mají i dobrý základ cizích jazyků - angličtina je zde povinná, další jazyk volitelný - zatím ruština a němčina.

Spolupracujete s místními institucemi v rámci výuky či praxe?

Problém praxe jsou v našem případě utajované informace, které jsou vázány pracovním poměrem. Žáci tak jezdí spíše na exkurze. Navštívili úřad ochrany, kriminalistický ústav, zásahové jednotky, byli u soudního přelíčení u krajského soudu v Hradci Králové, jeli se podívat na policejní prezidium. Výhodou je, že zde učí lidé z praxe, výuku odborných předmětů zajišťují lidé, kteří mají vysokoškolské vzdělání a minimálně 5 let ve služebním poměru u policie ČR. Například bývalý krajský policejní ředitel a současný náměstek JUDr. David Fulka, Mgr. Jiří Popov učí bezpečnostní přípravu spolu s brig. gen. v. v. Mgr. Martin Červíčkem. Pomáhají i místní lidé: JUDr. Jan Bohutínský vyučuje právo, Petr Karban sebeobranu. Právě u Self defense teamu využíváme i jejich vybavenou tělocvičnu, naši žáci mají tělesnou výchovu rozšířenou o sebeobranu. Až první žáci postoupí do třetího ročníku, vyučovat již budou nejen externisté, ale bude se již tvořit jádro stabilního týmu.

Pokud již za dva roky nebude pokračovat obor hotelnictví, jaké využití bude mít profesionální kuchyň a restaurace?

Částečně je využijeme pro obor cestovní ruch, kdy je ideální, že naši žáci osobně zažijí základy jednoduché obsluhy, jak vypadá ideální kuchyně a nabydou další znalosti z oboru stravování. Pro žáky celé školy připravujeme kurzy barmanské, baristické, someliérský či cukrářský. Je o ně zájem i mezi našimi žáky ze zcela jiných oborů.

Žáci oboru cestovní ruch mají povinná praktická cvičení. Kde je můžeme vidět?

Součástí jejich výuky jsou praktická cvičení, kterým věnují druháci každé pondělí. Osvojují si a trénují průvodcování, komunikaci s veřejností, kreativitu. Soustředíme se přitom nejen na znalost místních památek. V rámci projektu zvaném Památky UNESCO by měli žáci za 4 roky studia stihnout objet všechny tyto památky v ČR. Nejedná se však jen o výlet, předem si musí sami připravit veškerý itinerář jako správní průvodci. Každopádně vidět a ocenit přípravu našich žáků můžete v novém textilním muzeu na vedlejší budově, kde vždy na celý týden vyhradíme jednoho našeho žáka, aby tam prováděl návštěvníky. Průvodcovství trénují i na dnech otevřených dveří či dalších slavnostních akcích školy.

Děkuji za rozhovor

Kateřina Sekyrková


Další články SPOŠ Dvůr Králové nad Labem

 

Související články
SŠIS se zúčastnila závodů Šluknovský Military Cross
SŠIS navštívil zmocněnec pro digitální vzdělávání v ČR Ing. Ivan Pilný
Původně textilní průmyslovka se mění v moderní laboratoř: chemickou i počítačovou
Textilní průmysl položil základy učňovským oborům ve Dvoře Králové, dnes se orientují na služby

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 10193x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět