Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Sociální služby

V královédvorském Domově důchodců se budou rekonstruovat koupelny

Redakce / 25.11.2021, Dvůr Králové nad Labem, domovduchodcu.kralovedvorsko.cz
Domov důchodců ve Dvoře Králové je umístěn ve dvoupodlažní zděné budově, která byla v blízkosti centra města zprovozněna v roce 2000. Bohužel dlouhodobě zde dochází k poruchám vodovodů i ústředního topení, které se projevují průsaky vody v prostorách kolem sociálních zařízení.

 

"Dochází k poškozování dalšího majetku jako podlahových krytin, dveří nebo nábytku. Tento stav musíme nutně řešit,“ vysvětluje nutnost kompletní rekonstrukce postupně všech koupelen první náměstek hejtmana Pavel Bulíček odpovědný za oblast inovací, investic a informačních technologií.

Královéhradecký kraj proto vyhlásil veřejnou zakázku na částečnou rekonstrukci Domova důchodců Dvůr Králové nad Labem. Předpokládaná hodnota investice, která by měla začít v únoru 2022, je zhruba 28 milionů korun. Nabídky je možné podávat do konce listopadu.

Domov důchodců má kapacitu 80 lůžek. K pokojům klientů patří 40 koupelen, další čtyři jsou společné.

Omezení provozu


Domov na královédvorské Roháčově ulici se pro účel zakázky rozdělí do tří funkčních celků, v nichž se budou koupelny rekonstruovat po etapách. Stavební úpravy totiž budou provedeny za omezeného provozu: dojde ke stěhování části klientů v rámci Domova důchodců, části dle možností i do jiných zařízení. 

"Nemáme ještě uzavřenou smlouvu, jednání se zřizovatelem stále probíhají. Naši klienti a jejich rodinní příslušníci budou první, kteří se dozvědí detaily ohledně provozu během plánované rekonstrukce," potvrdila nám spolupráci s krajem Lída Lorencová, ředitelka Domova důchodců. 

„Na dobu rekonstrukce, kterou předpokládáme na jeden rok, musíme připravit přesun asi třetiny našich klientů do jiného zařízení ve Dvoře Králové," popsala situaci v příštím roce náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za oblast sociálních věcí. "Rekonstrukce se dotkne i klientů, kteří v domově zůstanou, protože v uvažovaných třech etapách zůstane vždy třetina objektu mimo provoz. Klientům i pracovníkům musíme zajistit adekvátní podmínky a vše připravit tak, aby dopad stavebních prací na ně byl minimální," dodala náměstkyně. 

Během rekonstrukce se stěny koupelen obloží velkoformátovými dlaždicemi. Lité podlahy budou beze spár a jako zařizovací předměty se využijí vysoce odolné výrobky. Původní elektroinstalace zůstanou zachovány. 

Novodobá historie Domova důchodců ve Dvoře Králové

Dvoupodlažní budova se suterénem, postavená v roce 2000, je řešena bezbariérově, umístěna v městské zástavbě s vlastní otevřenou zahradou.

Do roku 2000 ve Dvoře Králové fungoval Domov důchodců v Žirči u Dvora Králové, konkrétně v bývalé jezuitské koleji v tamním zámku. Zámek vlastnila Kongregace Sester Nejsvětější Svátosti, v roce 1961 přešlo vlastnictví na stát a v roce 1995 byl majetek navrácen zpět původnímu majiteli. Na základě toho se v roce 1997 definitivně rozhodlo o výstavbě nového domova důchodců ve Dvoře Králové nad Labem.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Královéhradecký kraj


Další články Domov důchodců Dvůr Králové n. L.

 
Vaše komentáře

Přečteno 360x