Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Sociální služby

Domovenka pomáhá lidem s roztroušenou sklerózou - pomozte i vy

Redakce / 12.11.2021
Domovenka je řešení. Je to poukaz na 1 hodinu cvičení pro 1 pacienta s roztroušenou sklerózou za 290 Kč. Domovenku může darovat kdokoliv na www.domovenka.cz. Díky darované Domovence poskytnou specialisté Domova sv. Josefa cvičení a poradenství v oblasti fyzioterapie, léčby ran, logopedie, psychoterapie i alternativní komunikace, dále sociální i další poradenství.


Pokud se podaří získat dostatek financí, pomůžeme v roce 2022 tisícům lidí v jejich nepříznivé situaci. Pomůžeme jim k větší soběstačnosti!  

O tom, jak Domovenka funguje vypráví vedoucí Domova s. Josefa Dominik Melichar 


„Vyslechneme potřeby pacienta i pečující osoby a propojíme je s odborníkem z našeho týmu. V rámci krátkodobého rehabilitačního pobytu uděláme vše pro to, abychom pomohli nemocnému k větší soběstačnosti a předali mu tipy na život v domácím prostředí. Díky odborné poradně zůstáváme i po skončení pobytu v kontaktu a usilujeme o plnohodnotný život pacienta v domácím prostředí. S dnešními technologiemi a možnostmi na vozíku život nekončí. Pro nikoho!“ 
Všichni si potřebujeme pomáhat, ale někteří to prostě potřebují víc. Pokud si myslíte, že pomáhat je správné, pak je to také Váš příběh. Pomáhejte s námi na www.domovenka.cz
 

Jedním z těch, komu domovenka moc pomáhá je i cestovatel Jan Dušek


Se svým 12letým synem vyrazil Honza Dušek na 640 km dlouhou pouť do Santiaga de Compostella. Díky partě přátel v čele s cestovatelem Petrem Hirschem o tom natočil celovečerní film Camino na kolečkách. Jeho motto, „jde všechno, když člověk chce“, je inspirací pro všechny lidi s roztroušenou sklerózou, kterých je dnes v České republice 25 000.  

„Jaký byl můj nejsilnější zážitek? Když jsme stáli s Jendou na samém konci Evropy na břehu Atlantiku. Nedocházelo mi, že po více než měsíci moje cesta končí. Tak jsme zvedli ruce, jako kdysi Mojžíš, aby se rozestoupil oceán a my mohli jít dál. Bohužel, vítr z východu nepřišel a vody se nerozestoupily. Došlo mi, že Mojžíš měl zvednutou jen jednu ruku a v ruce měl klacek.“, vypráví Honza s humorem. 
  
Vozík pro něho není limitem. Roztroušenou sklerózou bere jako cestu. Když se o nemoci v roce 2003 dozvěděl, rozesmál se: „Na jednu stranu jsem rád, že mám eresku já, a ne moje bývalá žena. Roztroušená skleróza je nemoc, kterou byste nepřáli ani Vašemu největšímu nepříteli, natož blízkým.“ Nemoc způsobuje „odumírání“ nervových vláken, a v důsledku postupné ochabování svalstva. Nejde vyléčit, a pokud nezabere dostupná léčba, nejde ani zastavit. Pro Honzu je to komplikace. Každé další putování, každá další cesta za snem, je náročnější. V Santiagu ještě mohl ovládat joystick u elektrického vozíku, teď už se sám na vozíku neprojede.  
 
I proto se přestěhoval do Domova sv. Josefa. V Domově pravidelně cvičí s fyzioterapeuty, aby mohl pokračovat na své cestě za snem. Může se poradit, když si s něčím neví rady. Pomáhají mu i dobrovolníci. 

I díky tomu mohl před pár týdny vyrazit na svou další cestu, do Černobylu: „Jako jeden ze zachráněných jsem cítil povinnost vzdát hold a zapálit svíčku u památníku Černobylských hasičů.“ prohlásil na jednom z nejsmutnějších míst na světě. Nyní s přáteli pořádá besedy o své výpravě a připravují premiéru filmu Černobyl na kolečkách, který by měl být uveden 26. dubna 2022, v den výbuchu jaderného reaktoru. 

Honza má kolem sebe partu přátel a podařilo se mu získat jedno z 31 dostupných míst na dlouhodobém pobytu v Domově sv. Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem, jediném zařízení v zemi specializovaném na komplexní péči o vážně nemocné roztroušenou sklerózou. Jeho příběh je jedním z tisíců. Ne všechny končí dobře. Pořadník na dlouhodobé pobyty čítá přes 143 zájemců, 95% z nich nikdy nebude z důvodu kapacity vyslyšeno. 

Mezi čekajícími jsou i starší lidé, jejichž např. 80letí rodiče už o ně nedokážou pečovat. Nebo zamilované páry, které by se chtěly vzít, ale hendikep jim neumožňuje, aby spolu žily. Ani Honza nemá vyhráno. Aby mohl pokračovat na své cestě za snem, potřeboval by cvičit každý den. Finanční situace umožňuje dnes Domovu poskytnout cvičení pouze dvakrát týdně. 

www.Domovenka.czFOTOGALERIE - Domovenka pomáhá lidem s Roztroušenou sklerozou - pomozte i vy

Související články
Ereska není dobrý společník. Domovenka pomůže pečujícím i pacientům situaci doma zvládnout
Připojte se k akci DOMOVENKA a darujte netradiční dárek
Domovenka pomáhá, nemocní roztroušenou sklerózou využívají novou odbornou poradnu
Královédvorák Honza Dušek se i přes své postižení vypravil na daleké cesty. Poslechněte si jeho povídání.
Vaše komentáře

Přečteno 664x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
14.06.2024 17:00 - 16.06.2024 20:00
RYBÁŘI V PASÁŽI - Sladkovodní ryby
14.06.2024 20:00 - 16.06.2024 02:00
MTBO Ztracené kobylky