Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Neziskovky

Na policejních stanovištích jsou policisté z Brna i z Ostravy, přivítal je krutý mráz a modlitbičky

Redakce / 12.02.2021, Dvůr Králové nad Labem, spolekprodvorek.kralovedvorsko.cz
Uzavření okresu Trutnov je kromě velice nesystematického opatření, které přišlo 5 minut po dvanácté, také velká logistická akce. Čert ví, co si ve skutečnosti tyto bezpečnostní složky trénují. Každopádně tu jsou a my pod jejich dozorem.

Stanoviště na každé silnici

Celkem 36 stanovišť s policisty z nedalekého Hradce, ale také dalších 160 policistů z jiných krajů včetně Ostravy, Brna a Pardubic, bylo rozmístěno na různých typech komunikací nacházejících se na hranici okresu. Při našich průjezdech jsme si však nevšimly, že by byla stanoviště viditelně označena tak, jak bylo hlášeno v policejní zprávě: pokud tedy pomineme ceduli omezující rychlost na 30 km/h a stojící policejní auta, na hlavních komunikacích doplněná mobilními buňkami.


Doklady pracovní i osobní

Přísnější kontrole podléhají logicky auta mířící do uzavřeného okresu než z něj vyjíždějící. Dle informací od policistů, kteří namátkově kontrolují auta u obce Kuks (na hranici okresu Trutnov a Náchod), se většinou museli z tohoto místa vracet cizinci. Nabízí se otázka, jestli vůbec o daných opatření věděli a měli se je jak dozvědět. Na poslední chvíli se o nich dozvídají i podnikatelé z Polska, kteří zde mají soukromé zakázky. Někdo projede náhodně, někdo musí vysvětlovat a poté hledat papíry či dodat správné kontakty. Lidé se musí vždy prokázat svými osobními doklady, dle kterých se zjišťuje trvalé bydliště. Lidem dojíždějícím za prací je doporučeno mít po ruce pracovní smlouvu. 

Zmrzlí policisté 

Celkem jsme za dnešek projely 3 stanoviště, abychom zmrzlým policistům ukázaly, že i v uzavřeném okrese jsou lidé, kteří je neberou jako nepřátele, ale jako lidi, co dělají svoji práci dle nejlepšího vědomí a svědomí. 
Když jsme je ráno viděly v živém přenosu, jak poskakují a mnou zkřehlé ruce při -17°C na jednom ze stanovišť, řekly jsme si, že jim dovezeme něco na zahřátí. Když ne teplé jídlo nebo pití (to by si asi od nás nevzali), tak alespoň vlídné slovo a něco dobrého na zub. Taková modlitba pro brzký konec něčeho, co nemá smysl: v tomto případě uzavřený okres. 

Modlitbička byla to správné slovo, a tak se jelo pro modlitbičky - miletínské. Protože tento jedinečný regionální produkt rovnou splní několik rolí: chutná, propaguje, potěší. A jen si to představte, tu dobrotu tady ve Dvoře aktuálně nikdo neprodává :-(

Musely jsme tedy domluvit přeshraniční spolupráci, abychom je získaly. Miletín totiž leží kousek za hranicí okresu a miletínské modlitbičky se tak stávají vzácným zbožím. 

Policisté z Hradce Králové byli z krabice se sladkými perníčky nadšeni, policisté z Ostravy byli obezřetní: hold jiný kraj, jiný mrav. Ale věříme, že jsme si u nich tímto gestem důvěru nakonec vybudovali.
 
Vlastně vůbec nerozumíme tomu, jak tito mladí policisté z Ostravy mohou rozumět logistice místních obyvatel a znát každý zmíněný kus regionu hned po 24 hodinách zdejšího působení. Jejich ano nebo ne tak jistě bylo vykoupeno lovením v mapách, sbíráním kontaktů a doplněno radami místním obyvatelům, kam si zajet jinam nakoupit nebo zajít do kostela. Střechu nad hlavou nakonec tito policejní turisté našli na internátě trutnovské střední školy. Kdo ví, kolik dní tu budou sloužit. 

Pojďme jim jejich službu zpříjemnit. Ukažme, že jsme regionem slušných a vstřícných lidí, kteří si zaslouží jejich úsměv i po několik hodinách promrznutých v policejním autě. 
Vždyť 12hodinové noční směny u silnice při teplotách klesajících pod -15°C jsou nelidské a nesmyslné, stejně jako celé toto opatření. 

Věříme však, že pokud roztají ledy mezi lidmi, potom si ani mráz nešrktne.

PS: 3 krabice modlitbiček ještě máme

Zde je seznam stanovišť, kde můžete naše hlídače povzbudit :-)

Hlavní tahy
Silnice 37 Kuks - autobusové zastávky (oba směry)
Silnice 14 u Vrchlabí
Silnice 16 Dolní Kalná
Silnice 16 Kralovec
Silnice 14 u obce Rtyně V Podkrkonoší

Vedlejší silnice
Silnice 300 Zdobín 
Silnice 284 Bílé poličany 
Silnice 325 Velký Vřeštov  (problém pro bruslaře vyřešen - na rybník se dostanete)
Silnice 285 u obce Vilantice - směr Husťiřany Velichovky
Silnice 295 Dolní Branná 
Silnice 252 Pomezní boudy Hranice 
Silnice 301 směr Jivka 
Silnice 307 u obce Rtyne v Podkrkonoší 
Silnice 304 Směr Libňatov

Silnice 28448 Uhlejov směr Třebihošt
Silnice 3005 Trotina
Silnice 29915 Stanovice
Silnice 28440 Pecka - směr Borovnice

Kateřina Sekyrková, Linda Harwot

za Spolek pro Dvorek


Další články Spolek pro Dvorek

Související články
Policejní stanoviště nejsou vždy na hranicích okresu, Vlčkovice byly rozpůlené
Vaše komentáře

Přečteno 2720x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
04.04.2024 - Výluka traťové koleje je hlášena v úseku Jaroměř - Starkoč - Červený Kostelec ve dnech 12. dubna - 11. května 2024.
06.12.2023 - Důvodem mohutného výpadku dodávky elektřiny v úterý 5. prosince byla technická závada v rozvodně Neznášov (mezi Habřinou a Rožnovem na Jaroměřsku), konkrétně zkrat na podpěře. Výpadek byl hlášen od Nové Paky až po Jaroměř. Zdroj: ČEPS.

Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty