Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Neziskovky

Královédvorská Arnika - rok 2020 byl prostě jiný…

Redakce / 9.02.2021, Dvůr Králové nad Labem, arnika.kralovedvorsko.cz
Vítání zimy se nekonalo, Ježíšek přesto chodil, aneb ten rok 2020 byl prostě jiný!

FOTOGALERIE - Arnika - shrnutí 2020

Čtvero ročních období


Královédvorská Arnika už 16 let vítá spolu s klienty Domova sv. Josefa v Žirči čtvero ročních období. Malá oslava je vždy spojena se zábavou, občerstvením a většinou i drobnými dárečky. Letos byla tato hezká tradice poprvé přerušena. Nevítalo se jaro a bohužel ani zima, rok 2020 byl prostě jiný.

Shrnutí roku 2020

Pokud nás nic neomezuje, tak si akce s klienty docela užíváme. 

Například v lednu r. 2020 jsme je doprovázeli celkem na 8 akcí:
4. 1. – koncert Moniky Absolonové – kostel Horní Brusnice
5. 1. – koncert známé skupiny Spirituál Kvintet – Adalbertinum, Hradec Králové
9. 1. – Lijavec – Divadlo Járy Cimrmana – Hankův dům, Dvůr Králové n/L
14. 1. – Vincenc – Klicperovo divadlo HK – Hankův dům, Dvůr Králové n/L
21. 1. – Nákupy s klienty DSJ. Vždy začínáme v Kauflandu a potom dle individuálních přání klientů. Po nákupech se scházíme na malé občerstvení v některé místní restauraci.
22. 1. – hokejové utkání – zimní stadion, Dvůr Králové n/L
26. 1. – film Příliš osobní známost – kino Dvůr Králové n/L
29. 1. – film Ženy v běhu – kino Dvůr Králové n/L

Únor – 7 akcí, z toho jedna veeeliká a pro nás úplně nová – pro Domov sv. Josefa jsme zorganizovali benefiční koncert skvělé pardubické folkové kapely Marien

Březen, duben, květen – většina aktivit pro pandemii COVID-19 pozastavena.
Našili (pomáhalo i pár manželů) jsme tisíce roušek. 
6. 5. jsme v Domově sv. Josefa uspořádali koncert pod okny.

Červen – 7 akcí, z toho jedna veliká 
20. 6. Vítání léta. 
Vítat jaro jsme nesměli, tak jsme se o to víc všichni těšili na Vítání léta. Už po několikáté Vítáme léto poněkud velkolepěji než ostatní období. Slavnost se koná v parku celé sobotní odpoledne a je spojena s bohatým kulturním programem, opékáním prasátka a s množstvím dalších, hlavně sladkých, dobrot, napečených dobrovolnicemi. Letošní datum konání se z mnoha důvodů několikrát měnilo, až se „vyměnilo“. Už od středy bylo jasné, že se počasí neumoudří. Bude sice teplo, ale od rána do večera má pršet! Co s tím? Prasátko naložené, sladkosti z větší části napečené, většina účinkujících už jiný volný termín nemá… Nezbývalo než rozhodnout, že akce prostě bude! Padaly také různé návrhy na změnu místa konání, abychom se před deštěm schovali. Nakonec zvítězilo to původní, protože takováto akce může být jedině v parku! A začaly se dít věci. Pár hodně obětavých dobrovolníků zmobilizovalo dost obětavých pomocníků a společně se jim podařilo téměř nemožné. Velká část parku byla v sobotu v poledne „pod střechou.“
Vítání léta se letos zúčastnil rekordní počet klientů a akce se navzdory počasí skvěle vydařila. Kdyby nebylo mokrých a špinavých bot a kolečka vozíků se nebořila do bláta, tak jsme si ani nevšimli, že se předpověď do puntíku vyplnila: pršelo a pršelo!

Červenec – 9 akcí, z toho jedna větší – 17. 7. firma Daros slavila 15. narozeniny, dárek dostala K. Arnika. 

Srpen – 5 akcí. Jedna velká akce, plánovaná společně s Gastro Festem D.K.n/L na letišti v Žirči, se bohužel nesměla konat. Veřejných venkovních akcí se v té době mohlo účastnit jenom do 1000 lidí a zde se předpokládala účast až 5000 lidí!

Září – 5 akcí, z toho jedna větší 
22. 9. Vítání podzimu.
Vítání podzimu se konalo doslova za minutu 12. Počasí této akci obvykle moc nepřeje, proto se konává ve vnitřních prostorách, a to bychom letos, v této době, už opět nesměli. Tentokrát ale předpověď počasí slibovala na úterý 22. 9. 2020 krásný, teplý, slunečný den a k naší velké radosti se do puntíku vyplnila. Akce se konala na nádvoří Domova sv. Josefa a my jsme tak mohli dodržet ochranná opatření proti šíření COVID-19. Sluníčko, oblíbená kapela Dvorský výběr známá už z letošního vítání léta a plno dobrot přilákalo opět velký počet klientů. K večeru se nikomu nechtělo končit. Pro klienty si pomalu chodili zaměstnanci, avšak kapela pořád hrála. My jsme uklízeli a všem nám bylo krásně, ale zároveň smutno. Věděli jsme, že se z důvodu dalšího šíření COVID-19 pravděpodobně dlouho společně neuvidíme.

Říjen, listopad, prosinec – většina aktivit pro pandemii COVID-19 opět pozastavena.
Probíhají, tak jako v jarních měsících, pouze individuální návštěvy v domácím prostředí u dvou klientů. Pravidelně, jednou až dvakrát týdně, jeden dobrovolník a jeden klient.
V podzimní fázi pandemie jsme byli požádáni DSJ, zda bychom nemohli pro klienty zajišťovat nákupy. Domluvili jsme se rychle a nákupy fungují podle potřeb klientů jedenkrát za týden až dva.

Osobní přístup


Jak jsme si mezi klienty za léta naší existence vytvořili přátele, tak si čas od času telefonujeme, sdělujeme si nejnovější události, informujeme se o zdravotní situaci a snažíme se své přátele povzbuzovat v jejich nelehké situaci. Jedna naše dobrovolnice, která chodila pravidelně za klientkou Domova důchodců, jí aspoň píše dopisy.

Při Vítání zimy vždy klientům rozdáváme malé dárečky pod stromeček. Letos jsme si mohli díky sponzorům dovolit být štědřejší. Klientům DSJ jsme se snažili individuálně splnit jejich malá přání. Klientům Diakonie ve Dvoře Králové n.L nechal Ježíšek u Arniky něco na zub a Domov důchodců Roháčova si přál provonět pokoje klientů domácími perníčky. I toto přání bylo s radostí splněno. Bylo moc dobře, že jsme se sháněním dárků začali včas. Některé bylo docela těžké sehnat, ale nakonec se to, hlavně díky KatceK, podařilo. Pouze jedno jediné přání nevidomé klientky bylo nad naše síly. Přála si velkou kytici červených a růžových suchých slaměnek. Jak probíhalo shánění tohoto dárku a co nakonec naše milá Klárka dostala, se dočtete v samostatném článku. Dojemný příběh při tom zažila a krásně popsala KatkaK.

Do vánočních balíčků jsme vkládali i krásná přáníčka, která se k nám dostala prostřednictvím paní Stříbrné z Městského úřadu D.K.n.L. Vyrobily je děti ZŠ Strž, ZŠ Podharť, MŠ Drtinova a MŠ Elišky Krásnohorské a nás velmi mile překvapila jejich vypracovanost. Bylo vidět, že se děti hodně snažily, aby přáníčka udělala radost, a tak se také stalo. Moc děkujeme nejen dětem, ale i všem, kteří se na skvělém nápadu podíleli a těšíme se na další možnou spolupráci.

Víme, že klienty potěší jejich fotografie z akcí, kterých se zúčastnili. Letos jsme si i s tímto dali práci a z přehršle fotografií v našem albu jsme vybrali ty, na kterých jsou pěkně zachyceni klienti, pobývající v DSJ Žireč. Přítomným jsme je přibalili do dárkového balíčku a na ty, kteří přijedou na další turnusy, fotografie čekají.

Sponzoři


Díky sponzorům může být naše činnost pestřejší a hodnotnější, a to hlavně po materiální stránce. Můžeme tak klienty, převážně na vozíku, kteří se bez pomoci druhých nikam nedostanou, vzít např. na výlet, který je celý v naší režii. Na různých akcích, kam společně dost často vyrážíme, jim dopřát malé občerstvení, jednou za rok i to prasátko na rožni s bohatším kulturním programem. Pokud pořádáme soutěžní odpoledne, mohou se všichni těšit i na malé odměny, může chodit i Ježíšek, atd… Společně tak zpříjemňujeme, obohacujeme a pomáháme bourat bariéry lidem, kterým je život staví do cesty.

V roce 2020 bylo sponzorů opravdu hodně. Velmi milým překvapením byla i akce firmy Daros, která se rozhodla výtěžek dobrovolného vstupného ze svých oslav 15. narozenin darovat naší organizaci. O tom, že lidé byli opravdu štědří, svědčí i vybraná částka 24. 862 Kč. Od samého začátku nás podporuje město Dvůr Králové n. L, hodně let i firmy JUTA a.s., MALUS s.r.o. a BOSTECH s.r.o., druhým rokem nás finančně významně dotuje i naše dobrovolnice Martina Juhošová. Drobnými sponzory bývají často i samotní dobrovolníci, zejména formou poskytnutého občerstvení z vlastních zdrojů.

Všem, kteří se jakkoli podílejí na činnosti Královédvorské Arniky, která letos oslavila už osmnácté narozeniny, patří velké poděkování!

Za všechny dobrovolníky Královédvorské Arniky, z.s., i klienty děkuje 

Jana Štěpánová – předsedkyně
Katka Krobotová – hospodářka 
Marcela Svobodová – koordinátorka

Další články Královédvorská Arnika

Související články
Královédvorská Arnika slaví 15 let. Přinášíme Vám rozhovor se zakladatelkou Janou Štěpánovou
Podívejte se na video a fotky z největší letošní akce Královédvorské ARNIKY
Vaše komentáře

Přečteno 741x