Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Neziskovky

Brutální květináče ve Dvoře Králové se dočkají adopce zeleně

Redakce / 7.06.2021, Dvůr Králové nad Labem
Tři dámy se rozhodly ve Dvoře Králové zkusit adopci zeleně nestandardním způsobem: chtějí adoptovat betonové květináče.

FOTOGALERIE - Brutální květináče v adopci zeleně

Velké květináče, jejichž cílem je zkrášlit a doplnit zelení zejména městský veřejný prostor, mají mnoho podob. Ve Dvoře Králové se nejčastěji vyskytuje celorepublikově známý betonový tzv. přeštický vrhlík, v posledních letech i jeho menší podoba. O samotném květináči si přečtěte zde.

Ať už vám tento betonový květináč přijde brutální či nikoliv, jeho brutálnost v prostoru lze zjemnit vhodnou výsadbou. Aktuálně tyto květináče ve Dvoře Králové plní spíše roli překážky a ne okrasného prvku zeleně. Změnit se to již nyní snaží i dvorské technické služby: vybrané květináče byly letos na jaře osázené barevnými maceškami. K tak brutálním květináčům jsou však drobné macešky nenápadné, v létě však budou osazeny vyššími letničkami. 

S nápadem změnit nebo doplnit výsadbu v brutálních betonových květináčích přišla Romana Bašová v rámci městem nabízené Adopce zeleně. Svým nápadem na fcb skupině Rozkvetlé Královédvorsko zvedla zájem i dalších potenciálních osvojitelů brutálních květináčů. Spolupráci při jejich osázení přislíbila Linda Harwot v rámci projektu Rozkvetlé Královédvorsko. 
Společné osázení proběhlo  v úterý 8. června asi od 7 do 8 hod. ráno na náměstí TGM. 

Strukturu výsadby vysvětlila Linda Harwot - viz video

Dobrovolníci jsou v rámci adopce zeleně ochotni ze svých peněz zaplatit výsadbu a o zeleň ve svém květináči pečovat. Zálivka těchto velkých vrhlíků je však náročná a zejména v případech, kdy osvojitel nebydlí v těsném sousedství květináče, bude nutná spolupráce s TSm při jejich zálivce. Pokud máte zájem podílet se na této adopci, sledujte fcb skupinu Rozkvetlé Královédvorsko.

Pokud tedy v následujících dnech někde potkáte brutální květináč, který zatím nebude zcela obrostlý zelení a nebude zářit barevnými květy, dejte mu čas. Bude chvíli trvat, než budou mít vysněnou podobu dle návrhu adoptivních rodičů. "Jsme si zcela vědomy všech nedostatků. Použijeme ty "hnusné staré betonové květináče", návrh osázení a umístění je přes všechnu snahu laický a je možné, že výsadba bude zničena/rozkradena/zaneřáděna, ne-li něco horšího. Prosím, nemyslete si, že to má být trvalý stav! Rády bychom tímto otevřely debatu s autory původního návrhu náměstí o jeho vhodné aktuální úpravě dle přání občanů - "více květin a posezení ve stínu", dodala Linda Harwot k nápadu s adopcí brutálních květináčů.

Kateřina Sekyrková

Související články
Osmdesátkové brutální retropeklo opět na našem náměstí. Rozlučme se s ním
"Osázené betonové květináče zpříjemní pobyt na náměstí, dejte jim čas," hájí svoji aktivitu iniciátorky adopce betonových květináčů
Zachrání nový mobiliář zeleň na náměstí TGM? Adopce zeleně má své hranice
Související odkazy
Přeštický vrhlík
 
Vaše komentáře
brutální květináče , 7.06.2021 16:02, Reagovat
Každá aktivita si zaslouží potlesk, ale v tomto případě se opět potvrzuje, že průměrnost vzezření našeho města ještě více pokvete. Ohyzdné betonové urny, které se opět oživí, místo, aby se hromadně vyvezly na skládku, poslouží naší osvícené radnici a TS jako důkaz, že "nejsou tak hrozné a dokonce je o ně zájem " !!! Strašné. Můj letitý boj za odstranění a nákup moderního mobiliáře po vzoru ostatních měst je v nedohlednu . Pochybuji, že ani architekt, kterého se snad dočkáme, nebude mít sílu překročit průměrnost a zaostalost vzhledu města, které zoufale pokulhává.
Proč občanům nevadí pěší zóna Revoluční ?, která je jak z válečných filmů a takových míst kolem náměstí je většina, žádné důstojné osvětlení s lavičkou, stromem atd. Nebýt úžasných statečných podnikatelů, kteří nám poskytují alespoň kousek pocitu vkusu a skvělých služeb na náměstí, opravdu by nebyl důvod vůbec na náměstí jít. Jim rozhodně patří náš obdiv a dík, ale ani to není důvod k pokynu vyčistit podloubí, dlažbu, opravit oloupané omítky apod ... ale to přeci vidí stejně tak, jako já radní i TS ?
dočasné umístění , 8.06.2021 17:51, Reagovat
Ne, to není žádná aktivita naší osvícené radnice, ale snaha několika ženských, kterým naše zeleň vadí a snaží se udělat alespoň něco málo pro zlepšení. Ve fotogalerii vidíte, že někdy nezáleží, zda květináč vypadá jako urna nebo cokoliv jiného. Pokud jsou hezky osázené, nikdo si květináčů ani nevšimne. Což není případ našeho města, kde je kombinace hnusných květináčů a hnusných kytek. Na toto téma jsem s kompetentními mluvila mnohokrát, ale jak vidno, zcela bez úspěchu. I já bych byla, samozřejmě ráda za nový a sjednocený mobiliář, ale to už zřejmě bude na architektovi. To je ale ještě spousta času, který jsme nechtěly marnit.

Přečteno 2743x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
17.06.2024 18:30 - 17.06.2024 19:45
Muzikoterapie - léčba hudbou
18.06.2024 19:00 - 18.06.2024 20:30
Cestovatelská přednáška - Havaj