Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Bezpečnost

V Nedbalově ulici pokáceli tři lípy, nahradí je mladé stromky

Redakce / 18.05.2020
V uplynulých dnech byly na základě vydaného povolení pokáceny v Nedbalově ulici tři vzrostlé lípy. Dva stromy museli pracovníci odborné firmy skácet kvůli jejich snížené vitalitě, zhoršenému zdravotnímu stavu a špatné provozní bezpečnosti. Proč se ale nepokácely v době vegetačního klidu?

FOTOGALERIE - V Nedbalově ulici pokáceli tři lípy, nahradí je mladé stromky

Stromy byly nebezpečné pro chodce i projíždějící cyklisty či vozidla. V jedné z lip byla patrná výrazná otevřená trhlina kmene, která vedla od země až ke kosternímu větvení, a vzhledem k rozměrům kmene hrozilo jeho prasknutí a statické selhání celého stromu. V případě druhé lípy došlo k destrukci dřevní hmoty v koruně, která i po odborném ošetření nadále ustupovala, a hrozil pád velkých suchých větví.

„Takové poškození stromů není možné brát na lehkou váhu. Před několika lety měla být právě v Nedbalově ulici skácena z bezpečnostních důvodů jiná lípa, na kterou bylo vydané řádné povolení. Než však ke kácení došlo, zlomil ji prudký vítr. Jen shodou šťastných náhod tehdy padající strom nikoho nezranil,“ řekl starosta Jan Jarolím.

Poslední z trojice stromů byl pokácen kvůli probíhající rekonstrukci chodníku. Chybějící stromy již na podzim nahradí mladé lípy. Ty budou v ulici vysázeny v rámci náhradní výsadby, kterou nařídil odbor životního prostředí.

Zeptali jsme se, proč nebyly lípy pokácené v době vegetačního klidu, když jejich stav byl znám dlouho dopředu

Žádosti o pokácení 2 stromů z důvodu špatného stavu a 3 stromů z důvodu rekonstrukce chodníku byly podány s předstihem několika měsíců. Z důvodu více účastníků řízení a doplňování podkladů byl proces povolování ukončen až 5. května. Povoleno bylo pokácet 2 špatné stromy a 1 z důvodu rekonstrukce. Kácení tak proběhlo v nejbližším možném termínu. Kácení nyní, mimo vegetační klid, bylo povoleno také proto, že v těchto stromech nebyla žádná aktuálně obsazená hnízda ptáků.


Jan Holan

foto: Nasik Kiriakovský a web města

Související články
Nebezpečně zlomená lípa v Nedbalově ulici byla doporučena k pokácení již na podzim
Velká videoreportáž o dokončení ulic Krkonošská, Heydukova, Pod Safari a Nedbalova ve Dvoře Králové
Vaše komentáře

Přečteno 714x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
14.06.2024 17:00 - 16.06.2024 20:00
RYBÁŘI V PASÁŽI - Sladkovodní ryby
14.06.2024 20:00 - 16.06.2024 02:00
MTBO Ztracené kobylky