Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Bezpečnost

Nevybouchnul plyn, nad regionem přeletěly stíhačky

Redakce / 17.04.2020, Královédvorsko
Ve středu 15. dubna 2020 večer před 20. hodinou zaduněla údolím Labe na Královédvorsku tlaková vlna. Někde vybuchl plyn? Kdepak. Při pohledu na nebe bylo zřejmé, že ve vzdušném prostoru nad naším regionem se jen cvičili piloti stíhaček.

Jak nám potvrdil tiskový a informační důstojník Hana Havrdová z 21. základny taktického letectva Čáslav, ve středu 15. dubna 2020 večer prováděly 3 letouny JAS-39 Gripen standartní cvičení ve vzdušném prostoru, který je určený k výcviku leteckých sil.

Jak nám dále sdělla, vzdušné prostory k leteckému výcviku jsou stanoveny Úřadem pro civilní letectví ve spolupráci s Odborem nad dohledem vojenského letectví. "Naši piloti si tedy volně nevybírají, kde budou provádět pilotní výcvik. Tyto oblasti jsou stanoveny s ohledem na potřeby civilního leteckého provozu, GSM vysílačů nebo třeba i aeroklubů. Vzhledem k hustotě osídlení ČR není možné létat pouze nad neobydlenými oblastmi."

Rozmístění výcvikových zón je možné volně dohledat na oficiálních stránkách Řízení letového provozu s. p. Piloti musí být trénováni v létání ve vysokých i nízkých letových hladinách, v denních i nočních podmínkách. Proto je dle mezinárodních dohod stanoven čas pro letové akce od 09.00 do 22.00 v zimním období, od 09.00 do 23.00 v letním období. Běžné výcvikové lety plánujeme v pracovní dny, v čase od 09.00 do 22.00 hod. v zimním období, do 23.00 hodin pak v letním období. Ve dnech pracovního klidu letové akce neorganizujeme. Pravidelně však létají např. o víkendech letouny JAS-39 Gripen, které jsou zařazeny do aliančního systému ochrany vzdušného prostoru (NATINAMDS). Tyto lety jsou realizovány na základě pokynu z nadřízeného stupně v německé Uedemu.

Každý pilot musí absolvovat všechny druhy předepsaného výcviku. Piloti prochází různými druhy výcviků, např. výcvik manévrového vzdušného boje, výcvik vzdušného souboje za hranicí viditelnosti, navigační lety, útok proti pozemním cílům a další. 
"Letecky výcvik organizujeme nepřetržitě. Vždy na ranním briefingu se na základě např. i meteorologických podmínek rozhodne, ve které z výcvikových oblastí se bude realizovat. Z tohoto důvodu nelze v dostatečném časovém předstihu informovat občany v dané oblasti," vysvětlila Havrdová plánování výcvikových letů.

Zároveň se občanům zasažených oblastí omluvila za hlukovou zátěž způsobenou provozem letecké techniky. "Věřím, že chápete, že letecký výcvik je nezbytný k plnění dalších povinností, jako je např. i ochrana vzdušného prostoru České republiky, což je jedním z atributů svobodného státu," dodala Havrdová.

Vysvětlení bylo po 24 hodinách od události zveřejněno i na fcb stránce 21. základny taktického letectva Čáslav: 

"Včera ve večerních hodinách probíhal v severních Čechách výcvik tří letounů JAS-39 Gripen, v rámci výcviku pilotů byly prováděny i nadzvukové lety. Nadzvukové lety probíhají nad minimální stanovenou výškou, ta je 11 km. Při specifických atmosférických podmínkách (síla, směr větru, vyšší vlhkost vzduchu) se může zdát tento sonický třesk mnohem hlasitější pro lidi na zemi. Všechny bezpečnostní předpisy a nařízení byly dodrženy.
Za případné komplikace v souvislosti s provozem letecké techniky se omlouváme."

Potvrdilo se tak, že v daném časovém rozmezí skutečně nad Turnovskem a Jabloneckem skutečně operovaly v rámci cvičení tři stroje JAS-39 Gripen z 21. základny taktického letectva Čáslav. Tomu odpovídá i největší odezva od lidí na Jičínsku, kde na sociálních popisovali i třesoucí se skleněné výplně oken. 

Na podobné rány a nadměrný hluk při přeletu stíhaček nad Královédvorskem jsme upozorňovali již v roce 2010. Již tenkrát nám přišla z Čáslavi oficiální zpráva, která potvrdila, že byly dodržena všechna nařízení a bezpečnostní předpisy.


Kateřina Sekyrková


 
Vaše komentáře

Přečteno 3579x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
14.06.2024 17:00 - 16.06.2024 20:00
RYBÁŘI V PASÁŽI - Sladkovodní ryby
14.06.2024 20:00 - 16.06.2024 02:00
MTBO Ztracené kobylky