Vyhledej
Královédvorsko > Rozhovory > Firmy a podnikatelé

Továrna KARSIT se začala stavět! Podívejte se na velkou reportáž ze zahájení stavby

anonymně / 23.03.2018
Hned tři buldozery se pustily do svrchní vrstvy zeminy v průmyslové zóně zboží ve Dvoře Králové nad Labem. Začala tady stavba továrny Karsit, kde by mělo získat práci až 350 zaměstnanců a to od dělníku až po ty nejkvalifikovanější profese. Továrna bude vybavena absolutně nejmodernější technologií pro automobilový průmysl.

PŘEPIS ROZHOVORU

Vyskytly se během příprav stavby nějaké problémy? 
Ptáme se majitele firmy KARSIT pana Františka Řípy

Tak jistě se všeobecně ví, že továrna získala skluz, vzhledem k různým připomínkám. My jsme toho využili pro to, že chceme mít s každým dobré sousedské vztahy, každému jsme vysvětlili, řekli pravdu. Kolikrát to byly názory lidí, které se ani nezakládaly na pravdě, například že tady projede 700 aut! Neprojede, projede tady 70 aut, a to je zásadní rozdíl.

V jakém stádiu se nyní stavba nachází?
František Řípa, majitel firmy Karsit

Já to vidím tak, že jsme začali prakticky dnešní den, v tuhle dobu, v tuhle hodinu! Začínáme archeologickým a geologickým průzkumem a plánujeme, že továrna bude dostavena během roku, do prvního kvartálu, tak máme dohody se stavební firmou BAK.

Jak moc je pro firmu BAK zakázka významná? 
Radek Mrázek - ředitel stavební firmy BAK

Tak určitě objemem je pro nás hodně významná, je to nyní jedna ze 2 klíčových zakázek firmy. Významná je také proto, že se historicky vracíme ke Karsitu jako k našemu dřívějšímu investorovi.

Jak jste spokojeni s tím, že se to všechno podařilo dát dohromady a že se stavba konečně rozjela? 
Jan Jarolím -  Starosta Dvora Králové nad Labem

Tak pro mne to je samozřejmě po těch x týdnech a měsících, kdy jsme absolvovali nejrůznější a občas velmi složitá jednání, tak je to svým způsobem velké zadostiučinění a spadl mi kámen ze srdce. Že se opravdu dneska něco hmatatelného konečně rozjelo. Já si strašně vážím toho, že když jsme se před těmi sedmi stovkami dní s panem Řípou potkali, a když jsme si na to podali ruku, že oba zkusíme udělat možné i nemožné pro to, aby tady něco vzniklo pro Dvoráky, tak že se opravdu tohle dodrželo. Jak z jeho, tak z naší strany, a že opravdu, jak pan Řípa říká, není potřeba někdy mít všechno úplně na papíře, ale když jsou správní lidi, tak že stačí i to ruky podání.

S jakými problémy jste se potýkali během jednání?
Jan Jarolím -  Starosta Dvora Králové nad Labem

Tak s odstupem času můžu říct, že jednání města s Karsitem byla procházka růžovým sadem oproti tomu, co se potom objevovalo.
Ale zase na druhou stranu problémy, které se objevily, tak se vždy  podařilo nějakým způsobem vyřešit. Já budu zase jenom chválit, protože i přístup Karsitu ke všem problémům, ať už to byli různí stěžovatelé s oprávněnými požadavky, tak přístup byl velice vstřícný a vždycky se podařilo najít nějaký kompromis, nikdo se nikam netlačil a svědčí o tom i to, že dneska se všemi lidmi, kteří ze začátku měli obavy, nebo měli nějaké připomínky, jsou vztahy dneska naprosto korektní a funguje to naprosto bezvadně. Takže problémy byly, ale jak jsem řekl, je to i o lidech a když se se chce, tak se ty problémy daří řešit.

Obáváte se ještě něčeho dalšího, co by mohlo stavbu komplikovat?
Jan Kříž, ředitel Karsit Automotiv

Je spousta témat, spousta výzev, které musíme překonat a které musíme zdolat. Nedá se říct, která z nich bude ta závažná, či nejhorší. Nejsou to jenom ta stavební povolení, o kterých zatím mluvíme, ale je to i instalace technologií a jejich rozběh, nové zakázky pro tuto novou halu a další.

Dále na tiskové konferenci jsme se dotazovali na potřebnou kvalifikaci zaměstnanců. 
Jan Kříž, ředitel Karsit Automotiv

Budeme potřebovat jak dělníky, tak vysoce kvalifikované pracovníky. Je potřeba na ovládání, na programovaní technologií, aby kvalifikace byla vysoká. Aby byli lidé technologicky vzdělaní a aby ty roboty uměli nastavovat tak, aby pracovali bez chyb.

Začali jste dělat už něco pro to, aby jste takové zaměstnance sehnali?
Jan Kříž, ředitel Karsit Automotiv

Naším významným činem ve Dvoře Králové nad Labem, který jsme už udělali, je navázání spolupráce s místní Střední školou informatiky a služeb, kde jsme už nyní uzavřeli dohodu o spolupráci. V současné době vyjednáváme o tom, že je podpoříme tím, že zakoupíme robotizované pracoviště, které tam bude instalováno a budou se tam moci žáci středních, ale i základních škol, nebo třeba i gymnázia, seznámit s robotikou vůbec.

Kolik míst v regionu jste navštívil a proč jste se rozhodl právě pro Zboží u Dvora Králové nad Labem?
František Řípa, majitel firmy Karsit

Pět různých zón v regionu, které by to mohly být, jaké jsou tam problémy, a nakonec mne navštívil můj známý, co tamhle sedí, pan Kiriakovský a říkal: "Pojď do Dvora!", tak jsem chvíli přemýšlel a slovo dalo slovo a jsem byl asi za týden u pana starosty. 

Karsit ale nejsou jenom výrobky pro automobilový průmysl, čím ještě se zabýváte?
František Řípa, majitel firmy Karsit

Karsit skupina, je to dneska akciová společnost v podstatě aktivizuje svou činnost ve třech divizích. 
První automobilový, ten je největší, máme několik závodů, z toho 2 závody v Jaroměři a další se připravuje ve Dvoře. Pak samozřejmě máme ještě jiné aktivity, moje celoživotní vize je diversifikace, prostě nepostavit se na jednu nohu, nejen jedna Škodovka, ale musí to být i BMW Mercedes, Audi a další. 
A dalším krokem diverzifikace je divize služeb, to jsou lázně, kam patří tohle zařízení (Hotel K-Triumf Velichovky pozn.redakce) a pak také finanční trhy. Já jsem taky trochu bankéř, ale v srdci jsem hlavně technik, začínal jsem u toho prkna a konstruoval sedadla. 
Třetí divize je zemědělská, koupili jsme tady dvě družstva, pracujeme na 5000 ha a to mi dělá největší radost. Ve výsledcích, když tam vložíte úsporné know how - toto ano, toto ne, tak je až neskutečné, jak nám ta družstva jedou. Například naše investice do dubeneckého družstva už je téměř 150 milionu. Už máme nastěhované francouzské krávy Charolais v nové býčárně, dále se tam postavila posklizňová linka. Neustále to, co to družstvo vydělává, jde zpátky a investuje se.

Takže nejen automotive, ale i ty lázně, zemědělství a když to dáte do kupy, tak to funguje!

děkujeme za rozhovor

FOTOGALERIE - Stavba továrny KARSIT byla ve středu 21. března slavnostně zahájena

Související články
Smlouva s Karsitem je podepsána
Proč se smlouva s Karsitem podepisovala 2x? Nejen o tom jednalo zastupitelstvo Dvora Králové nad Labem
Bude nebo nebude v novém Karsitu lakovna? Zeptali jsme se odpovědného ředitele Jana Kříže
Bylo jednou jedno krásné město a v něm osvícený podnikatel ...
Nikdo nic proti stavbě továrny Karsitu nemá, ale nestaví se - PROČ?
Vaše komentáře

Přečteno 2520x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
19.06.2024 15:45 - 19.06.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku
19.06.2024 19:00 - 19.06.2024 20:30
Manželé Stodolovi (drama, od 15 let)
20.06.2024 13:00 - 20.06.2024 15:00
Workshop - praktická ukázka malování na sklo