Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Podnikání

Kolo pro dítě? Dětská kola mají svá specifika, dítě není malý dospělý, říká majitel vrchlabské firmy BEANY.

Redakce / 28.11.2022
V životě každého dítěte přijde čas, kdy zatouží po šlapacím kole. Pusťte se společně do dalšího velkého milníku a pořiďte svému potomkovi pod stromeček kolo, které mu umožní tu nejlepší, bezpečnou a zdravou jízdu a přinese mu spoustu radosti a skvělých sportovních zážitků. Máme obrovské štěstí, že špičkový a světový výrobce dětských kol sídlí tady u nás v Podkrkonoší a tak máme rady přímo z Vrchlabského sídla firmy

FOTOGALERIE - Vybíráte kolo pro dítě? Buďte pečliví a nezapomeňte, že dítě není malý dospělý říká majitel vrchlabské firmy BEANY


Dětská cyklistika zažívá v posledních letech doslova boom, což je rozhodně skvělá zpráva. Při výběru vhodného kola by ale rodiče měli být velmi pečliví. 
Správný výběr totiž může ovlivnit celoživotní vztah dítěte k cyklistice. Dítě není zmenšený dospělý a jeho tělesné proporce, stejně jako jeho schopnosti, dovednosti, síla a vytrvalost, se od dospělých diametrálně liší. I proto potřebuje kolo, které nebude pouze zmenšeninou toho dospěláckého, ale bude plně respektovat jeho potřeby a možnosti. 

Na co si tedy dát při výběru pozor?

Geometrie rámu

Že vás až dosud nenapadlo zaměřit se na velikost rámu? Chyba! Pro pohodlí a zdraví dítěte i bezpečnou jízdu je totiž stavba rámu zásadní. 
Pokud je rám příliš dlouhý, nutí dítě ke špatnému posedu, což může mít negativní dopad na pohybový aparát a jeho správný vývoj. I to je důvod, proč vrchlabská firma BEANY při vývoji kol spolupracovala s dětskými fyzioterapeuty a odborníky s FTVS a nabízí kola, která plně reflektují potřeby dětí a zohledňují poměr jejich tělesných proporcí. Správně padnoucí rám zajistí pohodlnější jízdu, lepší ovladatelnost kola, větší bezpečnost dítěte a samozřejmě i větší zážitek z jízdy.

Velikost kola

Zatímco do většího trička dítě bez problémů doroste, u kola to rozhodně neplatí. Velikost kola proto vždy vybírejte přesně na míru aktuální výšce vašeho dítěte, a pokud doporučenou výšku přeroste, vyměňte jej za větší. Zásadní je ale vždy správná velikost rámu, aby kolo dítěti sedlo.

Pozor na váhu

Dalším rozhodujícím faktorem je také váha kola. A na té záleží nejen dětem, ale i rodičům. 
Těžké a špatně ovladatelné kolo totiž může dítěti zcela pokazit dojem z jízdy a může být důvodem, proč dítě na cyklistiku zanevře a nikdy si k tomuto sportu už nenajde cestu. „Vysoká váha je často zabijákem dětského nadšení a navíc, a to je velmi důležité, negativně ovlivňuje biomechaniku posedu, dochází k přetížení dítěte a utváření špatných cyklistických návyků. Proto vyrábíme tzv. superlighty, které patří mezi nejlehčí na trhu. Například u šestnáctipalcového kola Beany ZERO jsme se dostali na pouhých 5,3 kilogramu, u dvacetipalcového pak na 7,3 kilogramu,“ říká majitel firmy Roman Blažek a doplňuje "Váha se odráží nejen v samotné jízdě, která je mnohem snazší a zábavnější, ale také ulehčí  život rodičům. Děti totiž na lehkém kole ujedou mnohem delší trasy, a navíc si jej zvládnou i zaparkovat do sklepa či ho v případě potřeby kousek poponést."

Komponenty na míru

Pozornost při výběru věnujte také šíři řídítek, velikosti brzdových páček či přehazovačkám. 
Příliš široká řídítka nutí dítě do špatné polohy sedu a malý jezdec ztrácí stabilitu a hůře zatáčí. Naopak ruce příliš u sebe zase znamenají, že nemá dostatečně rozevřený hrudník, což zhoršuje dýchání, zároveň má dítě mnohem menší páku a není schopno rychle reagovat na možný problém. Řídítka by tak měla být na šířku ramen plus pět až deset centimetrů.
Brzdové páčky i přehazovačky musí být dobře seřiditelné a přizpůsobené dětské ruce. Pákové brzdy jsou rozhodně vhodnější než brždění klasickým torpédem. Od velikosti 20 by se totiž děti musely znovu přeučovat systém brždění, což by pro ně mohlo být zbytečně matoucí. Správné kolo poznáme tak, že dítě je schopno bezpečně a rychle zabrzdit, nemusí přehmatávat nebo posouvat ruku po řídítkách – vše má po ruce a při zařazení jiného převodu nemusí vyvíjet nadměrnou sílu. Jen tak se může plně věnovat jízdě a mít řídítka plně pod kontrolou.

Investice, která se vyplatí

Investice do kvalitního dětského kola není levnou záležitostí, ale rozhodně se vyplatí. Dojem z prvního kola je totiž zcela rozhodující pro to, zda si dítě jízdu na kole oblíbí. Správným výběrem kola zajistíte dítěti pohodlnou, zdravou a bezpečnou jízdu, která pro něj bude zábavou a láskou na celý život. Kvalitní dětská kola si navíc dlouhodobě drží svou hodnotu, a tak je možné je i po několika letech používání výhodně prodá.

A kde v Podkrkonoší kola Beany koupit?

My podkrkonošáci máme to štěstí, že si kolo můžeme vyzvednout i přímou u výrobce ve Vrchlabí. A to nejen kola, ale i zimní sortiment Beany - tedy snowboardy a lyže.

Partnerství Beany

Související články
Nejlehčí dětská kola v Evropě vyrábí firma z Podkrkonoší!
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 272x
 
24.05.2023 - U jičínské nemocnice vznikne nový pavilon psychiatrie spojený se dvěma podzemními patry pro parkování.
22.05.2023 - Informujeme o výluce traťové koleje v úseku Hostinné - Kunčice nad Labem - Vrchlabí ve dnech 29.5. - 15.6.2023.
27.04.2023 - Sváteční prodej: 1. května prodej bez omezení, ale 8. května počítejte s omezením prodeje ve velkých prodejnách
19.04.2023 - Malé obchody v obcích do 1 tisíce obyvatel obdrží v našem kraji celkem více než 3,8 milionu korun na provoz z dotace ministerstva průmyslu.

Volná pracovní místa

Asistent/ka pedagoga (ZŠ Sch. sady)

Školník / školnice (gymnázium DKNL)
Asistentka prodeje (JUTA, a.s)

Zdravotní sestra (Domov důchodců)


Kalendář akcí
12.05.2023 - 16.07.2023
Výstava: Krásy Podkrkonoší
6.06.2023 10:00 - 6.06.2023 11:00
Královédvorské knihomrně
6.06.2023 16:30 - 6.06.2023 19:00
Předprázdninový kurz kresby a malby
7.06.2023 19:00 - 7.06.2023 21:00
Melanie Scholtz (koncert)