Vyhledej
Královédvorsko > Podnikání

Rodinné knihkupectví v centru Dvora Králové po 30 letech končí

Konec knihkupectví "U Veselých" na pěší zóně

Redakce / 23.08.2023, Dvůr Králové nad Labem
Na začátku srpna se objevila na fcb profilu Knihkupectví u Veselých neveselá zpráva: končí. Po 30 letech opouští svůj podnikatelský záměr a komerční prostory na pěší zóně nabídnou k pronájmu. Oslovili jsme tedy zástupce tohoto končícího rodinného podniku, aby nám shrnuli zkušenosti z novodobého podnikání v centru Dvora Králové.

Pamětníci si možná pamatují úplné začátky, kdy se 1. září 1992 v Revoluční ulici otevíral jejich obchod - tehdy „jen“ Sazka. Knihkupectví se z části prostor stalo až o 2 roky později  - 1. září 1994.

K podnikání přimělo manžele Veselých (Jaroslava a Vítězslav) navrácení 1/12 tohoto domu. "Vyplatili příbuzné, hlavně z důvodu, že dům patří rodině, babičce mého otce za první republiky," přibližuje historii obchodu na pěší zóně Jana Hrdinová, která se svým manželem Antonínem Hrdinou převzala obchod po rodičích v roce 2013. "Můj tatínek do té doby pracoval jako truhlář v dřevotvaru, maminka jako účetní a já jsem byla v té době na mateřské," vrací se do začátku 90. let dcera majitele. 

Obchod "U Veselých" zde byl již od roku 1911. Za první republiky zde bylo foto, papír, pohledy, papírnické zboží, obchod vedla babička pana Veselého. Tato část rodinné historie je popsána ve Vlastivědném čtení řada 4 číslo 8 v článku od RNDr. Karla Martínka. „Součástí článku jsou fotografie mého dědečka, které máme v našem rodinném archivu,“ doplnila Jana Hrdinová. Po roce 1948 obchod znárodnili komunisti. 

Proč zrovna knihkupectví?

Knihy jsme začali prodávat hlavně z důvodu, že jsme čtenáři od dětství. Domnívali jsme se, že i naše děti budou mít jistotu práce, což se vůbec nesplnilo, neboť střed města je již delší dobu liduprázdný a pěší zóna, ve které máme obchod, je pustá, bez jediné lavičky, odpovídajícího osvětlení, květin. Na značce místo pěší zóna by se hodil nápis mrtvá zóna,“ popisují realitu centra města manželé Veselí. 

„Začínali jsme úplně bez peněz, měli jsme půjčky na rekonstrukci. Obchod jsme budovali s nadšením já jako truhlář, zeť ve funkci zedníka, ale pomáhali i přátelé a širší rodina,“ přibližuje úplné začátky pan Veselý. 

Knihy začala rodina Veselých prodávat díky velkorysosti knihkupectví Skippy z Hradce Králové, které jim vlastní knihy dodalo do komisního prodeje (platba zboží až po prodeji - pozn. redakce) a posílalo i distribuci s knihami.

Když jsme otevřeli, měli jsme velkou radost, že k nám začali chodit zákazníci a pomohlo nám, že jsme získali paní Bílkovou a Kuklovou z knihkupectví pana Nožičky,  což nám s rozběhem knihkupectví velmi pomohlo,“ vzpomíná paní Veselá. „Období podnikání bylo pro nás od začátku krásné, věnovali jsme tomu veškerý čas, žádné volno,“ dodává.

V době, kdy byl obchod již zavedený, byli v části Sazka zaměstnaní 2 lidé a v samotném knihkupectví 3 zaměstnanci. Celkem tedy obchod uživil 7 lidí.  


Krušné časy

První velká rána přišla s rekonstrukcí náměstí TGM v letech 2011-2012. Lidé si odvykli do města chodit, navíc obchodní domy odlákaly zákazníky ze středu města  a to se postupně vylidnilo. 

Uzavřít prodejnu zvažovali poprvé v době covidu. „Při covidu nám pomohl stát, ale i některé distribuční firmy a nakladatelství. Byli jsme dlouhá léta členy Svazu knihkupců a nakladatelů, se všemi distribucemi jsme měli výbornou spolupráci a přátelský vztah,“ vzpomínají manželé Veselí. 

Letos již však musí dotovat provoz, což není dlouhodobě udržitelné. Dle jejich slov byl rozhodujícím faktorem pro zavření prodejny absolutní odliv zákazníků, kdy velkou roli hrají možnosti internetu a také stále rostoucí ceny knih, které aktuálně odrážejí jiné náklady než finální marži knihkupce. 

Za dobu téměř 30letého provozu knihkupectví na naší zóně vyrostla nová generace čtenářů, kteří vzpomínají, že k nám chodili s rodiči jako děti. Našim zákazníkům mnohokrát děkujeme za jejich přízeň a doufáme, že jsme je nikdy nezklamali, snažili jsme se vždy všem co nejlépe vyhovět,“ uzavírají vzpomínky členové rodiny. 

Co bude dále s obchodem?

Po vyklizení zůstane komerční prostor prázdný a rodina se bude snažit jej pronajmout. Jak však sami dodávají, tuší, že to nebude snadné. „Dnešní doba Projde zde minimum lidí a turisté žádní. Náš střed města je spíš mrtvá zóna,“ loučí se se svými zákazníky Jaroslava a Vítězslav Veselí a Jana a Antonín Hrdinovi.


Foto: Pan Janoušek, autor knihy Zmizelé Čechy - Dvůr Králové nad Labem - při autogramiádě v knihkupectví.

Úvodní foto: zleva paní Hrdinová, její syn, paní Veselá

Zdroj: archiv rodiny Veselých


Autor: Kateřina Sekyrková


 
Vaše komentáře

Přečteno 5263x
 
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.
04.04.2024 - Výluka traťové koleje je hlášena v úseku Jaroměř - Starkoč - Červený Kostelec ve dnech 12. dubna - 11. května 2024.
01.03.2024 - Kvůli zbořenému mostku je uzavřená silnice 3008 mezi obcemi Úhlejov a Třebihošt. Uzavírka bude z důvodu opravy trvat minimálně do 15. dubna 2024.

Volná pracovní místa

Kuchař/ka (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)

Fyzioeterapeut/ka (Domov důchodců)

Asistent pedagoga (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
5.04.2024 - 26.05.2024
výstava: DANCE ALL NIGHT
28.04.2024 19:00 - 28.04.2024 21:00
Kino - Jedeme na teambuilding
28.04.2024 08:00 - 28.04.2024 13:00
Burza - Bleší trh Dvůr Králové nad Labem