Vyhledej
Královédvorsko > Názory/fotky/videa > Josef Horáček

V Jaroměři měsíc nepršelo! Město si uvědomuje nutnost urychleně pracovat na udržení vody v krajině

Redakce / 28.04.2020, Jaroměřsko
Starosta Jaroměře přehledně shrnul čím jsme si to způsobili a jak se k situaci staví město Jaroměř. Myslíte si, že by mohla jít příkladem dalším městům v regionu? A povede se jim to vůbec zrealizovat?
Česko postihly nejhorší sucha za posledních 500 let, v samotné Jaroměři již více než měsíc nespadla ani kapka vody. Pro někoho překvapivý stav, pro jiné dlouho předvídaná situace. Neuměli jsme se chovat k přírodě, a bohužel se v mnohých případech stále chovat neumíme, a tak jen sklízíme, co jsme zaseli. 

Co to způsobilo?

Vysušili jsme mokřady, koryta řek a potoků narovnali. Zrušili jsme remízky, rozorali každý volný kus země a začali jej intenzivně obhospodařovat. Srážkové vody nenecháváme vsakovat a odvádíme je do kanálů, a tak se po deštích prudce zvedá hladina řek, ale takřka vůbec hladina spodních vod. Na našich městských vrtech je v některých případech hladina vody o tři metry níže než je dlouhodobý normál, sice stále voda z kohoutků teče, ale pokud bude tento trend pokračovat a neuděláme nic, lehce se může stát, že se i naše město dočká dnů, kdy bude pitná voda na příděl, jak tomu je již dnes v mnohých jiných místech v naší zemi.

S takovou vizí se Jaroměř nemůže smířit.

Město podniká kroky, které pomohou zmírnit dopady klimatických změn. Podporujeme tvorbu mokřadů v ptačím parku na metujských lukách, v tomto roce budeme ve spolupráci s ČSOP zakládat mokřadní tůně na úpských lukách. Zásadně se mění přístup TSM při sečení trávy v intravilánu města. Zasázeli jsme desítky stromů a na podzimní výsadbu připravujeme desítky dalších. Budeme vytvářet krajinné prvky a obnovovat polní cesty. Z veřejných budov chceme dešťovou vodu svádět do vsaků, popř. retenčních nádrží, a posléze tuto vodu využívat k zálivce veřejné zeleně. Samozřejmě nebude vše uděláno ze dne na den, ale postupnými kroky. Jistě nespasíme globální klima, ale pokud budou mít všechna místa v naší zemi obdobný přístup, myslím, že ještě můžeme chmurnou vizi zvrátit.

A co, může udělat každý z nás?

Majitelé domů mohou přestat odvádět dešťovou vodu do kanalizace, měli by ji buď nechat vsakovat, nebo ji zachytávat a používat na zálivku. Můžeme omezit sečení vlastních trávníků, mít tzv. anglický trávník, který se denně zalévá z vodovodního řadu, je asi ten nejhorší přístup, jaký lze zvolit. Vyšší trávník se vám sám odmění, nejen tím, že zůstane mnohem déle zelený i bez zálivky, rozkvete se, ale i tím, že zabrání prašnosti a příjemně zchladí mikroklima. Samotné šetření vodou by mělo být pro každého z nás naprostou samozřejmostí.

Začneme se chovat zodpovědně

V případě koronaviru jsme se takřka ze dne na den dokázali začít chovat zodpovědně a ohleduplně, ztráta vody by v konečném důsledku mohla přinést následky ještě mnohem horší, a tak věřím, že i proto se dokážeme začít chovat rozumně a zodpovědně k vodě i naší krajině.

Josef Horáček
Starosta Jaroměře

Související články
Ptačí návrat k domovu - setkání s odchytem ptáků pro celou rodinu
V ptačím parku v Jaroměři hořelo
Vaše komentáře

Přečteno 1177x
 
10.02.2025 - Ve dnech 11. a 12. února 2025 bude na královédvorské poliklinice mimo provoz RTG zřízení z důvodu údržby. V tyto dny můžete využít RTG v nemocnici.
06.01.2025 - V lednu bude výluka traťové koleje v úseku Hořice v Podkrkonoší - Ostroměř ve dnech 13. - 17. 1. 2025
06.01.2025 - Výlukový jízdní řád je nahlášen na trati Červený Kostelec - Trutnov hl.n. ve dnech 20. - 24.1., 27. - 31.1.2025. Všechny vlaky budou po dobu výluky nahrazeny náhradní autobusovou dopravou.

Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Schulzovy sady)

Pomocný kuchař/ka (ZŠ Schulzovy sady)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí