Vyhledej
Královédvorsko > Názory/fotky/videa

Potřebuje Dvůr Králové další kulturní zařízení?

Redakce, Názory čtenářů, / 29.11.2023, Dvůr Králové nad Labem
V polovině listopadu zavítal do sálu Hankova domu známý herec a zpěvák Richard Krajčo, populární i díky taneční soutěži StarDance. Exceloval v monodramatu „Všechny báječný věci“ v režii Karin Krajčo Babinské. Představení má skvělé recenze a na domovské scéně Ungelt je vyprodané do května 2024. I u nás si koupilo lístek poměrně hodně lidí, vyprodáno ale nebylo.

FOTOGALERIE - Potřebuje Dvůr Králové další kulturní zařízení?

Neobsazené zůstaly zadní řady k sezení, o místech ke stání na bočních balkónech nemluvě.
Jak to vlastně ve Dvoře je s návštěvností divadelních představení?

Dle výroční zprávy za rok 2022 nabízí sál Hankova domu 423 míst k sezení a dalších 80 míst ke stání. 
Divadelní předplatné si v roce 2022 zakoupilo 248 diváků. 
Předplatné obsahuje 10 divadelních představení za sezónu a může si ho pořídit každý, kdo má zájem. V roce 2022 byla průměrná návštěvnost divadelních představení 317 diváků.
Jako dlouholetý „pernamentkář“ si nevybavuji, kdy bylo v divadle naposled vyprodáno. To bývá opravdu výjimečná událost.
A koncerty? 
Před časem mi volal kamarád z Prahy, že s manželkou shání lístky na koncert Anety Langerové, která jede koncertní turné s kapelou a smyčcovým triem ke své nové desce. V Praze a jejím okolí bylo vyprodáno, prý ale bude i u nás ve Dvoře Králové, tak jestli by bylo možné sehnat lístky. Lístky byly, s manželkou jsme šli také a nelitovali jsme. Bylo nám ale líto, že koncert nevidělo víc lidí. V sále Hankova domu se nás sešlo odhadem 150 platících. Vím, bylo to v době doznívajícího Covidu, někdo mohl mít ještě obavy o zdraví nebo hlouběji do kapsy. Bylo by ale dnes vyprodáno?

I s ohledem na chybějící sportoviště a na žalostný stav řady stávajících se mi pořád vrací otázka: „Potřebujeme vedle sálu Hankova domu opravdu nutně ještě další a větší multikulturní sál za stovky milionů korun?“ 

Občas se mi stane, že si při zapínání košile špatně zapnu hned první knoflík. Že mi to nevychází, zjistím až u krku. Nedozrál čas vrátit se s brownfieldem u kostela na začátek?

Marek Pavlíček

 
Vaše komentáře
Pohled staršího člověka , 4.12.2023 10:00, Reagovat
Dovolte mi zcela jiný pohled staršího člověka. Statistika je zajímavá, ale nevyjadřuje vše. Hankův dům byl, a je stále, středobodem kulturního
žití. Jeho generální oprava proběhla v 70. letech a výsledky slouží dodnes s minimálními úpravami. Je to multifunkční sál, který však nedovoluje moderní úpravu hlediště. Měli jsme několik let předplatné, ale nakonec jsme ho zrušili. Nebylo možno sehnat výhodnější místa na stupínku. Z našich míst ve 13. řadě nikdy nebylo pořádně vidět a zážitek z představení nebyl dobrý. Někdo může říci, že jsme rozmazlení, ale odstupňované hlediště, je dnes u divadel normálním vybavením. A Hankův dům pouze divadlo není. Další sál je v prostoru průmyslové školy. Jeho využití je omezené a navíc patří Krajskému úřadu a nikdy nevíme, co se s ním může stát. Město ho nevlastní. A jsme u třetího prostoru, kterým byl po desítky let sál v Kulturním středisku Zálabí. Privatizace udělala své a prostor chátrá. Co s ním majitel zamýšlí, nikdo neví. Nejde jen o návštěvnost, ale i o to, kde se kultura bude realizovat. A
jestliže je možnost využít jiný prostor v majetku města, tak se snažme toho docílit. Ano, jde hlavně o peníze, ale vše jde nějak řešit. Mayerka je poslední připomínkou textilky z průmyslové doby a města jsou na takovéto stavby hrdá a využívají je. V tomto městě se ale vše okamžitě odmítá.
Re: Pohled staršího člověka , 4.12.2023 13:30, Reagovat
Vážený pane Jiránku. Nemám ráda slova „kdyby" a „možná“, ale teď je musím použít. Kdyby totiž v Mayerově továrně byl v plánu třeba jen jeden divadelní sál (a ne tři) se zázemím a případná jen jedna kavárna ve foyer, které by mohlo sloužit i jako výstavní prostor, tak by o ty peníze možná ani tak nešlo. Možná by město na takovýto Vámi zdůvodněný projekt dostalo i dotaci. Ale!!! Páni radní vytvořili projekt, který by svým objemem byl v provozu těžko ufinancovatelný i pro lecjaké statisícové město, natož pak pro náš (i s okolím) 18-ti tisícový Dvůr Králové. O vstupních nákladech, které by zadlužily i naše pravnoučata nemluvě. Možná si na radnici váží historických objektů, ale využít je s rozumem rozhodně neumějí. Jen zatím zbytečně utratili desítky milionů za projektovou dokumentaci do „vzdušných zámků“.
Přečtěte si v této rubrice příspěvky o projektu Mayerky- třeba ten s názvem začínajícím slovy
„Budeme krčit rameny“, i další příspěvky pana Mikeše, který v nich vysvětluje, proč je takovýto nabubřelý projekt pro naše město nerentabilní a nevhodný. Za kulturou, kterou byste rád, máte možnost vyrazit jinam do opravdového divadla, které Dvůr nemá a které se v našem městě zároveň evidentně nevyplatí budovat. A propos- také nejsem nejmladší :-) .
Další kulturní zařízení, 5.12.2023 10:16, Reagovat
Vážený pane Jiránku,
děkuji za Váš pohled na věc, vážím si ho. Otevírá mimo jiné téma, které už také dlouho nosím v hlavě. Obnovu interiéru Hankova domu. To je ale na samostatný článek. Revitalizaci Mayerovy továrny podporuji a když se podaří nalézt její smysluplné využití, tak jsme všichni ve shodě. Pro rozvoj našeho
města považuji ale za zásadní realizaci protipovodňových opatření. Pokud se to podaří, budeme svědky nebývalého rozvoje Zálabí, a vlastně celého území od ZOO po ČOV. Máme pro to všechny předpoklady.
Marek Pavlíček
Důkaz, 1.12.2023 18:08, Reagovat
Pane Pavlíčku, máte naprostou pravdu, děkuji Vám za konkrétní důkazy, že naše město nemá šanci využít větší kulturní středisko, než je zde k dispozici, tedy Hankův dům. Já doufám, že ta megalomanská záležitost s "Mayerkou" je minulostí a že radnice nějak veřejně vyhodnotí vzniklou finanční škodu na všech přípravných a nyní zbytečných dokumentech. Vás bych ale moc prosila o opravu slova "pernamentkář". Mám pochopení pro dvorský "slang", ale tohle trhá oči i uši. Původ slova je v latinském sousloví "per manet"- přeloženo do ČJ "průběžně trvající". Takže příště, prosím, "perMaNentkář". :-)

Přečteno 2128x
 
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.
04.04.2024 - Výluka traťové koleje je hlášena v úseku Jaroměř - Starkoč - Červený Kostelec ve dnech 12. dubna - 11. května 2024.
01.03.2024 - Kvůli zbořenému mostku je uzavřená silnice 3008 mezi obcemi Úhlejov a Třebihošt. Uzavírka bude z důvodu opravy trvat minimálně do 15. dubna 2024.

Volná pracovní místa

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)

Pečovatel/ka (Pečovatelská služba)


Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
5.04.2024 - 26.05.2024
výstava: DANCE ALL NIGHT
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
26.05.2024 19:00 - 26.05.2024 20:45
Kino - Franta mimozemšťan