Vyhledej
Královédvorsko > Historie

Roky 1989-2020 dvorského skautingu

Sto let skautingu ve Dvoře Králové n. L.

Anička Kubíková / 9.09.2020
Ihned po Sametové revoluci se dvorští skauti rozhodli již počtvrté obnovit skauting v našem městě. A trvá dodnes! Co všechno potkalo skauty a skautky na třicetileté cestě svobodnou republikou?

FOTOGALERIE - Skauting 1989-2020 DKnL

Po 17. listopadu 1989 jsme se ihned zabývali myšlenkou obnovit znovu činnost skautské organizace, která měla v našem městě tak dlouhou tradici, a proto se 7. prosince 1989 sešlo 26 bývalých členů z roků 1968-70 a několik činovníků ve Staré radnici, aby připravili podmínky pro obnovu místního Junáka. Tato pracovní skupina se scházela pravidelně každý týden a na svých schůzkách organizovala nábor nových členů a zvláště potřebný kurz pro budoucí vedoucí oddílů. Následně na setkání dne 11. ledna 1990 v zasedací místnosti Juty 03 se sešlo 135 bývalých členů a příznivců a z toho se k činnosti ve středisku přihlásilo 57 zájemců.  Od února do dubna probíhal kurs pro vedoucí oddílů, kde zájemci získali potřebné dovednosti a znalosti pro vedení oddílů. Po této důkladné teoretické přípravě nových vedoucích pro oddíly bylo možno uskutečnit 16. května nábor dětí do oddílů v Hankově domě. Při této příležitosti byla v malém sálku Hankova domu předvedena malá výstava Fotografií z činnosti střediska od roku 1920 do roku 1970. Díky náboru vznikl 3. oddíl chlapecký, 1. smečka vlčat, 4. oddíl dívčí, 1. roj světlušek a 1. oddíl vodních skautů. Současně vznikly oddíly Oldskautů a Oldskautek.

Protože naše středisko v uplynulých letech, kdy byla skautská organizace zakázána, přišlo o svůj Junácký domovu u parku, i o chatu postavenou v letech 1968-1970 na Zlatničce, hledali členové přípravného skupiny volné objekty, vhodné pro budoucí činnost oddílů.  Opět jsme řešili pro našich 12 fungujících oddílů skautský dům s klubovnami. Z vytipovaných objektů jsme získali v červnu 1990 bývalou vilu architekta Jarolímka v Kotkově ulici. Objekt byl ve velmi špatném stavu a členové střediska na jeho obnově odpracovali mnoho hodin. Díky našemu úsilí na opravách vily, jsme mohli od září 1990 obnovit činnost všech oddílů v nových klubovnách. V dubnu 1990 pomohli naši skauti při obnově pomníku T. G. Masaryka na Podharti, kde provedli úpravu chodníku, zabetonovali základy pro pomník a zasadili dvě lípy. K obnoveným činnostem patřily samozřejmě i tradiční závody v uzlování, šifrování i účast našich hlídek na závodech vlčat a světlušek a účast skautů a skautek na Svojsíkově závodě. Středisko hned v prvním roce obnovené činnosti dokázalo zorganizovat letní tábory. V Horním Žďáru pro absolventy kursu pro vedoucí oddílů, dalším byl tábor pod Zvičinou a tábor v Běluni. Velmi dobře začala také pracovat skupina Oldskautů, která se ve svém volném čase stará o údržbu a úpravy na skautské vile a pomáhá při budování a bourání letních táborů. Od roku 1991 jsme začali tábořit na Kateřině. Tábořiště na Kateřině se v roce 1996 stalo majetkem našeho střediska, což je pro nás velkým pozitivem.  Dalším naším pravidelným tábořištěm je Kal u Pecky.  Častým cílem výprav našich oddílů je základna Ohio - patrová chatička v bývalém kamenolomu nedaleko obce Vítězná, kde lze v horním patře přenocovat. Tato základna je velmi oblíbená našimi oddíly díky okolí, které je jako stvořené pro skautské hry. Neopomenutelnou činností našeho střediska se stala hra Stínadla, která se z původní hry pro jeden oddíl rozrostla na hru s účastí skautů a skautek z celé naší republiky a to v počtu i více než 300 hráčů. Doposud proběhlo 26. ročníků. Od roku 2012 začal výborně pracovat nový oddíl vodních skautů na Mostkách a v roce 2013 se naše středisko rozrostlo o oddíl rodinného skautingu pro předškolní děti, který vychovává  ke skautingu již od útlého věku.  V současné době je členem našeho střediska něco málo přes 200 členů v devíti oddílech.

A co si můžete pod pojmem skauting představit?

Skauting není jen volnočasová aktivita, skauting je především životní styl - filozofie, kterou si přinášíme do života, a celý život nás provází.  Skauting je parta na celý život: kamarádi z prvních výprav a táborů jsou často ti, se kterými dítě žije i celé dospívání. Podobné hodnoty a netradiční zážitky totiž opravdu spojují. Člověk získá pocit, že někam patří. Skauting jsou zážitky a radost: akční hry, společné výpravy a noční bojovky udržují celoživotní hravost, zvídavost a zápal.  Skauting je sebedůvěra: být ve skautu znamená hodně se toho naučit a hodně dovedností a znalostí uplatnit. Spolu s tím přirozeně roste důvěra ve vlastní schopnosti. Skauting je samostatnost: skaut mladé lidi učí získávat potřebné informace a vyhodnocovat je. A také nebát se rozhodnout a vykročit. Skauting je férovost: zkušení vedoucí, chytře postavené hry a hodnoty založené na respektu a zodpovědnosti dětem pomáhají poznávat, co je správné, a podle toho se chovat. 

Děkujeme všem, kteří byli před 100 lety u zrodu skautingu v našem městě a započali tu spletitou cestu, všem, kteří se podíleli na rozvoji našeho střediska a vedení jednotlivých oddílů, všem, kteří jsou v současné době stále aktivní a v neposlední řadě těm, kteří nám vyjadřují podporu.

Ing. Martin Stránský
Foto: archiv Skautského střediska

Související články
Roky 1920-1940 dvorského skautingu
Roky 1945-1950 dvorského skautingu
Roky 1968-1970 dvorského skautingu
Vaše komentáře

Přečteno 808x
 
06.01.2025 - V lednu bude výluka traťové koleje v úseku Hořice v Podkrkonoší - Ostroměř ve dnech 13. - 17. 1. 2025
06.01.2025 - Výlukový jízdní řád je nahlášen na trati Červený Kostelec - Trutnov hl.n. ve dnech 20. - 24.1., 27. - 31.1.2025. Všechny vlaky budou po dobu výluky nahrazeny náhradní autobusovou dopravou.

Volná pracovní místa
Kuchař ve školní jídelně (Bílá Třemešná)


Školní psycholog (ZŠ Schulzovy sady)

Učitel pro I. stupeň ZŠ (ZŠ Bílá Třemešná)

Učitel matematiky pro II. stupeň ZŠ 

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí