Vyhledej
SPOŠ Dvůr Králové n. L. > Vzdělávání > střední školy

Expedice UNESCO na SŠIS v rámci oboru cestovní ruch

Redakce / 22.10.2019, střední školy - Vzdělávání, ssis.kralovedvorsko.cz
Expedice UNESCO jsme nazvali sérii exkurzí žáků naší školy po 12, resp. 14 památkách České republiky zapsaných do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví neboli mezi památky UNESCO. Je to pro ně skvělá příprava pro práci průvodců, kterou po abolvování oboru na naší škole mohou provozovat.
 

FOTOGALERIE - Expedice UNESCO na SŠIS

Tyto exkurze neslouží pouze pro seznámení se s významnými kulturními místy, ale žáci si připravují výklad o jednotlivých částech, budovách, zahradách apod., a tak si nacvičují dovednosti průvodce. Trénují nejen svou paměť, rétoriku, neverbální složky komunikace, ale i svou fyzičku. Dnešní průvodce nenosí jen „mávátko“, aby ho mohli turisté následovat, ale musí být schopen vyjít vstříc i aktivnějším a dobrodružnějším povahám, které chtějí památky poznávat třeba na kole. 

Starší žáci se budou podílet i na plánování exkurzí, zajištění ubytování, dopravy a dalších nedílných součástí, které jsou nutné k uskutečnění dané akce. Procvičí si tak vědomosti z několika odborných předmětů při realizaci skutečné cesty za poznáním. 

Na těchto exkurzích se také utužuje kolektiv a je příležitost poznat se i s učiteli mimo školní lavice. Ukáže se, kdo je přirozený leader, kdo je pečlivý rozpočtář a komu vyhovuje role „followera“, tedy toho, kdo není až tak kreativní, ale spolehlivě vykoná zadaný úkol. I toto žákům pomáhá utvářet si lepší představu sám o sobě a zjistit, jaká pozice nebo jaké povolání by je v budoucnu bavilo a naplňovalo.
Žáci oboru Cestovní ruch by se tak během čtyřletého studia měli seznámit se všemi místy, která byla v naší zemi oceněna a prohlášena za natolik výjimečná a jedinečná, že se stala naším společným dědictvím. Je to tudíž něco, co se zavazujeme chránit jeden pro druhého a také uchovat v zájmu nás všech, národů světa. Být zapsán do Seznamu světového dědictví znamená stát se členem jakéhosi vysoce prestižního a elitního klubu, jakousi šlechtou mezi památkami.“

V neposlední řadě si přejeme, aby tyto exkurze byly také příležitostí si užít i trochu legrace a nejen na ni jednou pak s úsměvem vzpomínat.

Soňa Kiezlerová
SŠIS Dvůr Králové nad Labem

Další články SPOŠ Dvůr Králové nad Labem

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 748x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět