Vyhledej
SŠIS Dvůr Králové n. L. > Doprava

Most ve Svinarech již slouží veřejnosti

Královéhradecký kraj za most zaplatil 80 milionů korun včetně DPH.

Redakce / 7.05.2019, Hradec Králové - Okres Hradec Králové
Již druhý most v posledním týdnu slavnostně otevřeli zástupci kraje: motoristům i pěším a cyklistům dnes začal sloužit most přes Orlici, který nahradil původní Most plukovníka Šrámka starý 111 let. Most s rozpětím 75 metrů převádí přes řeku silnici III. třídy číslo 3082, chodník a také inženýrské sítě. Ani ne před týdnem byl otevřen 150 m dlouhý most v královédvorské zoo.
 

FOTOGALERIE - Nově otevřený most ve Svinarech

Po roce demoličních a stavebních prací propojila oba svinarské břehy nová mostní konstrukce, která umožní díky dvěma jízdním pruhům plynulejší dopravu. Navíc jednopolová konstrukce přispěje k větší bezpečnosti okolní zástavby v případě stoleté vody. Konstrukci zpevňuje 100 tun betonářské výztuže. Při betonáži použili stavaři 530 kubických metrů betonu. Po betonování a dostatečném vytvrdnutí následovala montáž ocelových oblouků, které jsou pro podobu nového mostu charakteristické. Po předepnutí konstrukce pomocí 19 kabelů se mohla odstranit podpěrná skruž. Stavaři most dokončili po zimní přestávce koncem letošního dubna.

Tak jako starý most ponese i ten nový jméno svinarského rodáka plukovníka Bohumila Jana Šrámka, který se za II. světové války zapojil do domácí odbojové organizace Obrana národa. Před
zahájením stavebních prací v červnu 2018 tak bylo nutné původní dosluhující most z roku 1907 odstranit. Na rozdíl od toho současného ho tvořila dvě pole, z nichž jedno na základě požadavku
města Hradec Králové stavaři jakožto zajímavou technickou památku ponechali v předmostí. V současnosti se plánuje jeho další využití.

Most slouží nejen místní dopravě, ale celé oblasti mezi centrem Hradce Králové a Třebechovicemi. Věřím, že bude dobře sloužit přinejmenším dalších sto let. Havarijní stav původního mostu a jeho vynucené uzavření bylo jedním z prvních úkolů, které jsem musel ve své gesci řešit,“ říká první náměstek hejtmana Martin Červíček odpovědný za oblast dopravy a silničního hospodářství.

Zprovoznění pochopitelně předcházela zatěžkávací zkouška, kterou provedli odborníci z pražské ČVUT. Jako zkušební zatížení posloužilo deset nákladních automobilů Tatra o celkové hmotnosti
220 tun. Most byl postupně zatížen uprostřed rozpětí a následně na polovině konstrukce. Výsledky zkoušky splňují všechna předepsaná kritéria,“ ujišťuje náměstek Martin Červíček.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: Královéhradecký kraj
 

Související články
Most přes řeku Labe v Jaroměři čeká rekonstrukce. Cyklisté na páteřní labské cyklotrase budou muset na objízdnou trasu
Oprava mostu v obci Jezbiny zpomalí dopravu u Jaroměře na silnici I/33 (do 31. října 2019)
Most v Hořicích na silnici I/35 bude uzavřen od pátku 25. dubna 2019. Na téměř 18 měsíců.

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 429x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
KontaktStřední škola informatiky a služeb
Elišky Krásnohorské 2069
544 01 Dvůr Králové nad Labem

Telefon: 499 320 195, 499 622 215
Web: www.ssis.cz
E-mail:
Identifikátor datové schránky: gibw2dc


Kalendář akcí