Vyhledej
Královédvorsko > Doprava > aktuálně

Staré dálniční známky končí, od pondělí jen elektronické

Redakce / 26.01.2021, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Platnost loňských dálničních známek končí v neděli 31. ledna 2021. Jak si pořídit novou, elektronickou dálniční známku a jak se vyvarovat chyb?

Elektronické dálniční známky představují nový způsob uhrazení dálničního poplatku. Od prosince loňského roku se prodalo přibližně 690 tisíc elektronických známek. Nejvíce lidé využívají úhradu dálničního poplatku přes web edalnice.cz.


Koupě přes e-shop dálnice.cz

Z pohodlí domova je možné si pořídit elektronickou dálniční známku v e-shopu edalnice.cz, a to ideálně s předstihem alespoň několika dnů s odloženou platností na den vyjetí. Můžete ji koupit s předstihem až 3 měsíce. 

Proč s předstihem? 

Ze zkušeností se ví, že přibližně 3 % nakupujících udělají při pořizování elektronické známky nějakou chybu. Nejčastěji se jedná o nepozornost při vyplňování údajů. Lidé špatně uvedou e-mail, chybně zadají SPZ nebo spletou variabilní symbol. „Pokud si lidé koupí elektronickou známku s okamžitou platností a špatně zadají SPZ, už to nelze opravit. Musíme chránit systém před možným zneužíváním. Modelovým příkladem je to, že by si někdo ráno koupil elektronickou známku, přes den ji využíval a večer stornoval platbu,“ upozornil Martin Opatrný, mluvčí s. p. CENDIS, který má elektronické dálniční známky na starosti. Pokud ji však nepoužijete hned, tak je možné chyby opravit

Pokud budete elektronickou dálniční známku platit platební kartou, stačí vyplnit údaje o vozidle, vybrat druh elektronické dálniční známky spolu s její platností a zaplatit. Dostanete potvrzení do e-mailu nebo fyzicky na obchodním místě a můžete vyrazit na cestu. Pokud zvolíte platbu bankovním převodem, bude možné zpoplatněné úseky dálnic využít až po doručení potvrzení o úhradě (až 5 dnů).


Další možnosti koupě

- na poště

- čerpací stanice EuroOil

- samoobslužné kiosky (fungují od 1. ledna 2021), není možné nákup opravit či stornovat. Kiosky jsou umístěny na 13 místech především v příhraničních oblastech, před vjezdem na zpoplatněný úsek dálnice. Postup při objednání je stejný jako v internetovém obchodě, platit je možné pouze bezhotovostně.

Zákazníci na poště či čerpacích stanicích EuroOilu si vše musí zkontrolovat ihned na místě. Na změny mají pouze 15 minut od prodeje na téže pobočce. Opět jde o ochranu systému před případným zneužíváním.


Platnost dálniční známky

Nově má elektronická dálniční známka plovoucí platnost. Nyní si tedy můžete zvolit, od jakého dne má platit, a její platnost skončí přesně za rok. Tedy klidně od poloviny března jednoho roku do poloviny března následujícího. 

Při běžném nákupu elektronické dálniční známky určuje počátek její platnosti den a čas zaplacení. Tento údaj naleznete na potvrzení, které dostanete e-mailem, nebo je uvedený na dokladu při nákupu na obchodním místě. Na potvrzení je uveden i konec platnosti elektronické dálniční známky a vždy platí, že je to v uvedený den ve 23 hodin 59 minut 59 sekund.

V případě, že využijete možnost odložit platnost elektronické dálniční známky (můžete ji koupit s předstihem až tři měsíce), začíná elektronická dálniční známka platit vybraný den o půlnoci.

Kdy vám končí platnost známky, se můžete dozvědět hned několika způsoby: 
- ověřit si ji online na webu (jednoduše zvolíte stát registrace a SPZ vozidla)
- nechat si zaslat upozornění při nákupu elektronické dálniční známky (uvedete kontakt a zaškrtnete, že chcete dostat upozornění na končící platnost) 

Vlastnosti elektronické dálniční známky

Elektronická dálniční známka je nepřenosná mezi motorovými vozidly, tudíž v případě prodeje vozidla zůstane elektronická dálniční známka spjatá s původním vozidlem.

Kontrolovat dálniční známku budou kamery a mýtné brány. 


Cena dálniční známky

Cena pro osobní automobily s hmotností do 3,5 t se oproti roku 2020 nemění:

  • Platnost 1 rok: 1 500 Kč
  • Platnost 30 dnů: 440 Kč
  • Platnost 10 dnů: 155 Kč


Statistiky

Od prosince loňského roku se prodalo (k 20. lednu 2021) přibližně 690 tisíc elektronických dálničních známek. Nejvíce lidé využívají e-shop na webu edalnice.cz, kde se uskutečnilo přibližně 560 255 nákupů. Pobočky České pošty prodaly 72 309 kusů, čerpací stanice EuroOil 54 699 elektronických známek a samoobslužné kiosky 2 466 dálničních známek. 

V porovnání s loňským rokem jsou prodeje zatím nižší. Za rozdílem mohou stát současná koronavirová opatření, kvůli kterým lidé obecně méně cestují, a zároveň fakt, že nová roční známka je flexibilní. Motoristé si sami mohou zvolit začátek její platnosti, a pokud chtějí vyjet na dálnici až v březnu, nemá smysl, aby si ji kupovali od začátku února.  

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Ministerstvo dopravy, edálnice.cz

 


 


 

Související články
Dálnice D11 a D35 u Hradce Králové budou bez poplatku
Z důvodu zdržení dostavby dálnice D11 hrozí v Trutnově a v obcích na trase za pět let dopravní kolaps.
Na dálnici z Hradce do Jaroměře už se pokládá asfalt. Podívejte se na video z dronu.
Aktuální video ze stavby dálnice z Hradce do Jaroměře
Nákladní doprava bude i po 17. prosinci stále proudit přes Jaroměř. Nový úsek D11 bude zpoplatněn
Vaše komentáře

Přečteno 610x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
17.06.2024 18:30 - 17.06.2024 19:45
Muzikoterapie - léčba hudbou
18.06.2024 19:00 - 18.06.2024 20:30
Cestovatelská přednáška - Havaj