Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje

VERITASIMUS, malá galerie ČMS, otevřela své druhé působiště

Redakce, Václav Bartoška / 11.09.2009
Česká marketingová společnost otevřela v podvečer 4. září 2009 svou již druhou malou galerii s názvem VERITASIMUS. Po Praze se tentokrát výstavní prostor nabízí ve Dvoře Králové nad Labem, ovšem opět v příjemném prostředí vinného šenku, v tomto případě Vinotéky U Goldšmídů. Kde jinde než ve víně, by také člověk veritas hledal! Výstavu Metamorfózy něhy podle stejnojmenné společné knížky fotografií a veršů autorů Pavla Lintymera a Josefa Kroupy zahájila již tradičně prezidentka společnosti doc. Jitka Vysekalová. Její vřelá slova, včetně recitace jedné z básní, jež zazněla v příjemném prostředí, nabízejícím tolik potřebné uvolnění od všudypřítomného každodenního shonu, doplnila i originální hudební produkce. Svými převážně autorskými skladbami na kytaru a akordeon se o ni postaral Jan Prouza, pedagog místní Základní umělecké školy. Ta se tím představila jako druhý stálý partner galerie, hned po společnosti OKI, která se rozhodujícím způsobem podílí na tvorbě vystavovaných objektů. K tomu trochu vysvětlení. Malá galerie ČMS VERITASIMUS má totiž jednu zásadní zvláštnost. Vystavuje výhradně počítačové barevné laserové tisky. Má to hned několik důvodů. Základem jsou digitální fotografie a reprodukce děl, které se do prostředí, v němž se galerie nacházejí, z estetických i praktických důvodů ideálně hodí. Dokonale barevně stálý laserový tisk je dnes na takové úrovni, že jej lze právem považovat za plnohodnotnou výtvarnou techniku podobně jako třeba klasickou litografii. Kvalita vystavovaných exponátů to více než přesvědčivě dokazuje! Pro členy a partnery České marketingové společnosti se zahájením činnosti této již druhé minigalerie otvírá další jedinečná možnost prezentovat svá fotografická, malířská, grafická, ale také i textová díla. Galerie si nekladou nějaké nereálné cíle, chtějí především poskytovat příležitost členům a partnerům ukázat slovem i obrazem šířku jejich zpravidla spíše mimoprofesních zájmů. U těch, kteří zatím nechávají takovéto své schopnosti lenošit, by galerie chtěly působit jako katalyzátor a člověku od nepaměti vrozenou přirozenou touhu po uplatnění co nejvíce podpořit. A proč jsou galerie situovány zatím jednoznačně právě do prostředí vinných šenků? Protože víno je historicky ověřeným zdrojem nejen pravdy – veritas, ale především dobré nálady, která je zvláště v současných náročných dobách nesmírně potřebná. Nejenže blahodárně působí zejména na duševní zdraví, je také dobrým lékem proti zbytečnému a často neopodstatněnému ostychu, který mnohdy brání i skutečně nadaným jedincům pochlubit se svým dílem. A proč Veritasimus místo nabízejícího se veritas? Po vzoru generalisimus. Ten je, jak známo, vrchním nad generály, kterých může být někdy až neúnosně mnoho. Obdobně Veritasů je na internetu nepřeberně, stačí jen nahlédnout do některého vyhledávače. Naproti tomu Veritasimus tam alespoň v našich virtuálních vodách do této doby nebyl ani jediný. Teď už tam ovšem je, s podtitulem malá galerie ČMS!

Foto. Zprava prezidentka České marketingové společnosti Praha doc. Jitka Vysekalová, autor textu knihy Metamorfozy něhy Pavel Lintymer a autor fotografií Josef Kroupa.

 

Přečteno 11x
 
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.
04.04.2024 - Výluka traťové koleje je hlášena v úseku Jaroměř - Starkoč - Červený Kostelec ve dnech 12. dubna - 11. května 2024.
01.03.2024 - Kvůli zbořenému mostku je uzavřená silnice 3008 mezi obcemi Úhlejov a Třebihošt. Uzavírka bude z důvodu opravy trvat minimálně do 15. dubna 2024.

Volná pracovní místa

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)

Pečovatel/ka (Pečovatelská služba)


Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
28.05.2024 19:00 - 28.05.2024 20:30
Cestovatelská přednáška - Řecké ostrovy