Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Putování Královédvorského chrámového sboru (17) – Predmier

Redakce / 20.10.2023
Druhý říjnový víkend roku 2023 patřil v Královédvorském chrámovém sboru letos prvnímu zahraničnímu zájezdu. Sólista bratislavského Národního divadla Gustáv Beláček, se kterým jsme vystoupili na jarním koncertu Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové nad Labem, nás spolu s tamější farností pozval k účinkování na Týdnu sv. Gála v Predmieru na Slovensku.
Vypravili jsme se tedy v sobotuKrálovédvorský chrámový sbor v kostele sv. Gála v Predmieru 14. října po „třicetpětce“ na východ, kdy nám cestu pomáhaly urychlovat některé již dokončené úseky dálnice. Po zastávce v Kolibě Pod horů v Dolní Bečvě jsme se přehoupli přes Beskydy a spustili se do údolí Váhu. Zde nás ve své tvrzi Kaštiel Kotešová uvítali manželé Beláčkovi v roli hostitelů a ubytovali v této památce v místnostech vybavených historickým zrenovovaným nábytkem, který nadšenec pan Beláček posbíral a ponakupoval po svých cestách po celé střední Evropě. První historická exkurze nás tedy čekala přímo v místě ubytování, kde každý kousek nábytku, každý umělecký předmět z výzdoby, každé ostění či stavební prvek, má svůj příběh, který nám nadšený hostitel vyprávěl.

Kostel sv. Gála v PredmieruV podvečer nás pak čekala zkouška v krásně zrenovovaném kostele svätého Gála (sv. Havla) v Predmieru a po ní koncert. Pod vedením sbormistra Víta Havlíčka jsme přednesli skladby hudebních mistrů od klasicismu po současnost, kdy ve slovenské premiéře zazněly i dvě z našich královédvorských „světových premiér“ současných českých skladatelů Eduarda Douši a Martina Hyblera. Většinu skladeb jsme zazpívali z kůru s varhanním doprovodem našeho sbormistra, ve dvou sóla zazpíval Gustav Beláček, který také sám přednesl skladbu Otče náš Mikuláše Schneidera Trnavského. Publikum bylo spokojeno i s přídavky zazpívanými a capella v presbytáři vpředu před lavicemi a odměnilo nás potleskem vestoje a pořadatelé i večerním pohoštěním.

Neděle byla věnována slavné poutní mši Kostel sv. Gála v Predmieruk patronu kostela, kterou celebroval vicerektor nitranského semináře. Při bohoslužbách v nabitém kostele jsme zazpívali Stadlerovou Missu brevis in B a další skladby. Svými fanfárami a liturgickou písní mši doprovodil i místní dechový soubor Predmierčanka. Majestátní píseň Cesara Franka Panis angelicus se sólem Gustava Beláčka při závěrečném přijímání korunovala duchovní zážitek slavnostní mše. Všichni zúčastnění včetně hostů z Nitry byli s naším výkonem spokojení, zvali nás srdečně k další návštěvě. Ač v zahraničí, nic nebránilo přátelské komunikaci. Místní vzpomínali na doby společného státu, někteří, jako starosta Predmieru, absolvovali i vojnu v Čechách.

Kaštiel KotešováEvropská unie nám tak vrátila to, co jsme ztratili rozpadem federace – volný pohyb bez hraničních a celních kontrol. Po slavnostním obědě podávaném zdejší farnosti jsme si pak prohlédli k zámek v Bytči včetně renesančního skvostu Sobášného paláce. Zasvěceným průvodcem nám byl opět nadšenec a znalec slovenské historie pan Beláček, který nám objasnil příběh rodů Turzovců a Báthoryů včetně skutečného osudu hraběnky Báthoryové – Čachické paní, potrestané internací za zdejším hradu.

Nabyti dojmy jsme se vydali na večerní cestu domů, ke svému milému královédvorskému publiku a do svého města, které jsme myslím dobře reprezentovali, stejně jako jsme důstojně reprezentovali českou kulturu.        

Josef Pojezdný

FOTOGALERIE - Putování Královédvorského chrámového sboru (17) – Predmier

Související články
Putování Královédvorského chrámového sboru (1) – Rožmitál pod Třemšínem
Putování Královédvorského chrámového sboru (2) – Praha-Zbraslav
Putování Královédvorského chrámového sboru (3) – Hostinné
Putování Královédvorského chrámového sboru (4) – Kutná Hora
Putování Královédvorského chrámového sboru (5) – Kamienna Góra
Putování Královédvorského chrámového sboru (6) – Zittau
Putování Královédvorského chrámového sboru (7) – Praha - kostel sv. Mikuláše
Putování Královédvorského chrámového sboru (8) – Litomyšl
Putování Královédvorského chrámového sboru (9) – Velehrad a Svatý Hostýn
Putování Královédvorského chrámového sboru (10) – Karlovy Vary
Putování Královédvorského chrámového sboru (11) – Klein Mariazell
Putování Královédvorského chrámového sboru (12) – Polička
Putování Královédvorského chrámového sboru (13) – Norimberk
Putování Královédvorského chrámového sboru (14) – Vídeň
Putování Královédvorského chrámového sboru (15) – Filipov
Putování Královédvorského chrámového sboru (16) – Krakov
Putování Královédvorského chrámového sboru (18) – Brno
Adventní koncerty Královédvorského chrámového sboru a Štědrovečerní zpívání koled
Vaše komentáře

Přečteno 412x
 
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.
04.04.2024 - Výluka traťové koleje je hlášena v úseku Jaroměř - Starkoč - Červený Kostelec ve dnech 12. dubna - 11. května 2024.
01.03.2024 - Kvůli zbořenému mostku je uzavřená silnice 3008 mezi obcemi Úhlejov a Třebihošt. Uzavírka bude z důvodu opravy trvat minimálně do 15. dubna 2024.

Volná pracovní místa

Všeobecná sestra (Domov důchodců)

Terénní pečovatel (Diakonice ČCE DKnL)

Aplikační technik (JUTA, a.s.)


Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
5.04.2024 - 26.05.2024
výstava: DANCE ALL NIGHT