Tato nemovitá kulturní památka není přístupná pro veřejnost, ačkoliv by z ní mohl být krásný výhled. Jistě jste si všimli, že ani nemá venkovní dveře pro případné hosty. Přesto má své obyvatele, kvůli kterým byly stavební práce přesunuty z poloviny července: v otvorech věže sídlí kolonie rorýse obecného, který je zařazen mezi zvláště chráněné druhy živočichů a rekonstrukce střechy během hnízdního období, by mohla negativně zasáhnout do jeho přirozeného vývoje.
Oprava střechy by tak měla trvat až do konce letošního září a město Dvůr Králové nad Labem za ni zaplatí vybrané královédvorské firmě KP-Realizace Střech, s. r. o., zhruba 660 tisíc Kč včetně DPH.
Tato šindelářská věž prý nenosí své jméno dle krytiny střechy, ale ulice, v níž měli své dílny výrobci šindelů. Nové šindele již bohužel z této dílny nebudou. Dle slov Ctirada Pokorného, vedoucího odboru rozvoje, investic a správy majetku na městském úřadě, bude dožilá krytina z dřevěných šindelů nahrazena šindeli ve tvaru klínů s polodrážkou.
Šindelářská věž je jedinou dochovanou z původních čtyř hradebních věží, které střežily vstup do města. Na výšku má 20 metrů a v průměru 7 metrů. Její základy jsou zhruba metr v tvrdém jílu. Do roku 1791 zdobil věž i malý orloj. Při pohledu z Věžní ulice je vidět, že se věž mírně naklání a opírá se o sousední dům. U věže jsou také zbytky hradební zdi.
Kateřina Sekyrková
Zdroj: mudk.cz